Teknoloji

Yapay zeka artık insan beynine bakarak cinsiyeti tespit ediyor!

Yapay zeka uzmanları, beyin taramalarından yola çıkarak cinsiyet tespiti yapmaya başladı. Bu tespitlerin yüzde 90 oranında başarılı sonuç verdiği belirtilirken, bu oran hayli yüksek olarak kabul ediliyor. Bu da demek oluyor ki, yapay zeka teknolojileri sayesinde insan tabiatı hakkında birçok soruya karşılık bulabileceğiz.

Kadınlar ve erkeklerin beyinlerindeki yapısal farklılıklar üzerine uzun yıllardır çalışmalar yapılıyordu. Ayrıyeten bu teknolojilerin cinsiyetlere özel olan ruhsal ve fizyolojik problemleri da tespit edebileceği sav ediliyor. İşte detaylar…

Yapay zeka, cinsiyet tespiti konusunda çığır açtı!

Sadece beyin taramaları üzerinden yapılan bu tespitler sonucunda, cinsiyete has yeni ilaçların da tasarlanması gündeme geldi. Elbette bu tasarım sürecinde de yapay zeka kabiliyetleri kullanılacak. Fakat bu kabiliyetlerin hayli maliyetli olduğu ve çok az sıhhat kuruluşu tarafından edinilebileceği söyleniyor. Ancak yapay zeka teknolojileri maddi durumu kısıtlı insanların kullanımına da sunulduğu takdirde, birçok kişinin hayatını büyük oranda değiştirme potansiyeli taşıyor.


Yapay zeka cinsiyet tespiti yaptı!

Proceedings of the National Academy of Sciences tarafından 19 Şubat’ta yayınlanan datalar, beyin yapısındaki cinsiyet farklılıklarını bir sefer daha kanıtladı. Bu farklılıkların tespiti tıp alanındaki birçok gelişmelerin yolunu açarken, yapay zeka imkanlarının bir sohbet robotundan daha fazlasını bizlere sunabileceğini bir sefer daha gösterdi.

Ancak cinsiyet farklılıklarının yüklü olarak kültürel faktörlerden mi yoksa genetik yapıdan mı kaynaklandığı tam olarak bilinmiyor. Tüm bu gelişmelerin günün sonunda toplum için nitekim yarar sağlayıp sağlamayacağını ise önümüzde periyotta göreceğiz.

Peki siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce cinsiyet ortasında büyük farklar mevcut mu? Yapay zeka neleri değiştirecek? Karşılıklarınızı aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle kolaylıkla paylaşabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için çok kıymetli.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu