Teknoloji

Türkiye, Çin’den sonra dünyada bir birincisi gerçekleştirdi!

Türkiye’nin yenilenebilir güç kesiminde dikkat cazip bir muvaffakiyete imza atan Kalyon PV, güneş teknolojileri alanında kıymetli bir adım attı. Şirket, dünya üzerinde Çin’den sonra birinci defa “Seed” olarak isimlendirilen, güneş paneli üretiminin temelini oluşturan cet tohumunu kendi Ar-Ge çalışmalarıyla yerli olarak üretmeyi başardı.

Türkiye, Çin’den sonra Seed geliştiren birinci ülke oldu!

Güneş gücü kesiminde “Seed” yahut cet tohumu, güneş panellerinin kalbinde yer alan ve ingotların kristal yapısını oluşturan temel bir bileşen. Kalyon PV CEO’su Ersan Tüfekçi’nin vurguladığı üzere, bu muvaffakiyetle birlikte şirket, güneş paneli üretiminde yüzde 90’a varan bir yerlilik oranına ulaşarak, ulusal iktisada değerli katkılarda bulunuyor.

Güneş gücü alanında yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın sayılı yatırımlarına imza atan Kalyon Holding’in, güneş gücü alanındaki birinci yatırımı olan Kalyon Fotovoltaik Güneş Teknolojileri Fabrikası (Kalyon PV), yerli ve ulusal kaynaklarla geleceğin teknolojilerini bugünden üretme konusundaki atılımlarını sürdürüyor.

Kalyon PV CEO’su Ersan Tüfekçi şunları söyledi:

“İngot ve Wafer fabrikamızdaki araştırma ve geliştirme faaliyetlerimiz kapsamında; Çin’in dışında dünyanın Ar-Ge dahil dört fabrikayı tek çatı altında birleştiren birinci firması olma unvanımızı tekrar Çin’in dışında ingota kristal yapıyı veren dünyanın tek Seed (tohum) üreticisi olma unvanıyla pekiştiriyoruz.

Güneş panelinin ham hususu polisilisyumun ingota dönüşmesi için maya vazifesi gören ‘Seed’, ortalama 350 kg tartısındaki ve 3,5 metre uzunluğundaki devasa Ingot’larımızın kusursuz kristal yapısını kazandırmaya yardımcı oluyor.

Yerlilik oranımızı da yüzde 90’a ulaştıran yerli ‘Seed’ üretimimiz, güneş teknolojileri alanında Türkiye’yi eşsiz bir pozisyona yükseltiyor. Seed üretimimiz sayesinde eser kalitemize katkı sağlarken, nakliye sürecini ortadan kaldırarak vakit kazanıyor, karbon emisyonumuzu da önemli oranda azaltıyoruz.

‘Ata Tohumu’ olarak isimlendirdiğimiz yerli Seed üretimimiz ile ülkemizin teknoloji alanındaki rüştünü memleketler arası arenada bir defa daha ispat etmiş olmanın kıvancı içindeyiz. Çin’in inhisarını de kırdığımız bu teknolojik gelişmemizle gerek Avrupa’nın gerek ABD’nin Seed tedarikçisi olmak istiyoruz.

Dünyadaki teknoloji trendlerini yakından izliyoruz. Çip teknolojisinin temelini oluşturan yarı-iletken ingot, wafer üretimi prototip çalışmalarımıza da durmaksızın devam ediyoruz. Yerli Seed üretimimiz ile bu maksadımıza de bir adım daha yaklaştık.

Yepyeni bir güneş hücresi tasarımı ile elektronların daha uygun iletilerek panellerdeki randımanın artırılmasına imkan tanıyan TOPCON teknolojisinin panel üretimine entegre edilmesini sağladık. Klasik güneş panellerine oranla daha küçük alanlarda, daha yüksek randıman sağlayabilen TOPCON paneller; proje içerisinde daha az panel sayısına gereksinim duyulduğu için bakım ve paklık masraflarından da tasarruf imkânı ve kullanım kolaylığı sunuyor.”

Son olarak, Güneş panellerinin birinci yüksek tonajlı ihracatını da geçtiğimiz aylarda ABD’ye yaptıklarını söz eden Tüfekçi, 2025 yılında ABD başta olmak üzere pek çok ülkeye 500 MW güneş paneli ihraç etmeyi hedeflediklerini belirtti.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu