Teknoloji

Reddit ve Google’dan dev anlaşma!

Gündeme gelen sızıntılara nazaran Reddit, Google ile kapsamlı bir mutabakat imzaladı. Bu mutabakata nazaran, şirket sahip olduğu içerikleri yapay zeka modellemesi için Google’ın kullanımına sunacak. Mutabakatın yıllık yaklaşık olarak 60 milyon dolar meblağında olduğu konuşuluyor.

Geçtiğimiz günlerde içeriklerini ticarileştirip yapay zeka şirketlerine satacağı söylenen Reddit, bunu birinci defa gerçekleştirmiş oldu. Yakın vakitte halka açılacak firma, elindeki tüm maddi kaynakları kullanarak piyasa pahasını azamiye çıkarmaya çalışıyor. İşte tüm detaylar…

Reddit ile Google ortasında işbirliği!

Özellikle TikTok ve Meta ile büyük bir reklam rekabeti içinde olan Reddit, bu rekabette öne çıkamayınca içerik satışını önemli olarak düşünmeye karar vermişti. Lakin muahedeyi yapan iki şirket de şu ana kadar rastgele bir açıklama yapmaktan kaçındı.

Bunun sebebinin, günümüzde kullanıcı bilgileriyle ilgili giderek büyüyen hassasiyetin olduğu düşünülüyor. Devamı geleceği düşünülen bu mutabakatların, yapay zeka teknolojilerinin gelişimine epeyce yarar sağlayacağı tez edilmekte. Şayet Reddit içerik satışında muvaffakiyet yakalarsa, öteki birçok internet sitesinin de ek gelir elde etmek için bu usule başvuracağı öngörülüyor.

2021’de tam 10 milyar dolarlık bir bedel biçilen Reddit’in, çok yakın vakitte halka açılma başvurusu yapacağı konuşuluyor. Birinci etapta %10’luk bir payını satmayı hedefleyen şirketin, daha çok içerik satışı yapacağını söyleyebiliriz.

Fakat bu durumun etik olup olmadığını sorgulayan şahıslar de var. Kullanıcıların bir platformda yaptıkları ferdî paylaşımların ticari hale gelmesinin, gelecekte birçok yeni güvenlik sıkıntısına yol açabileceği öne sürülmekte. Bu yüzden internet kullanıcılarının toplumsal medya platformlarında paylaşım yaparken iki kere düşünmesini tavsiye ediyoruz.

Peki siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Reddit’in yaptığı yanlışsız mu? Karşılıklarınızı aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle kolay kolay paylaşabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için çok pahalı.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu