Teknoloji

Microsoft ve Intel işbirliği yapacak!

Son periyotların en çok konuşulan şirketlerinden Microsoft, Intel ile kapsamlı bir işbirliğine gidecek üzere görünüyor. Şirket CEO’su Satya Nadella, kendi üretecekleri özel çipler için Intel’in en yeni 1.8 nanometrelik 18A dizaynından faydalanacaklarını açıkladı. Fakat bu tekniğin hala son haline getirilememiş olması, projenin en az 2025 yılına kadar sonuçlanamayacağını bizlere gösteriyor. İşte tüm detaylar…

Microsoft ile Intel ittifak mı kuruyor?

İki şirket de tasarlanmakta olan çip için rastgele bir detay vermekten kaçındı. Ama Microsoft’un geçtiğimiz kasım ayında Maia yapay zeka çiplerini tanıtmasından, bu mevzuda yakın vakitte bir gelişme olacağı çıkarımını yapabiliriz.


Microsoft ve Intel, dev bir işbirliğine gidiyor!

Ayrıca Intel’in çip dizaynında Arm firmasından esinlendiği de konuşulmakta. Şayet bu tezler doğruysa, içinde Arm’ın da olduğu üçlü bir ittifak ihtimalinin varlığını dikkate almamız gerekebilir. Zira Intel’in bu firmanın paylarına büyük bir yatırım yaptığını da biliyoruz.

Intel’in 18A teknolojisi büyük verimlilik artışı sağlarken, küçük boyutuyla da alan başına düşen süreç gücünü yükseltiyor. Ayrıyeten bu teknolojinin güç kullanımını da gözle görülür oranda düşürerek kıymetli maliyet tasarrufu ve çevreci bir performans sağladığı konuşuluyor.

2024 yılının ikinci yarısı için büyük planları olduğunu tez eden Intel CEO’su Pat Gelsinger, 1.4 nanometrelik çipler için de çalıştıklarını belirtti. Fakat bu çiplerin en erken 2026’nın sonlarına yanlışsız üretime geçebileceği öngörülüyor. Microsoft dışında MediaTek, Qualcomm ve Amazon üzere dev müşterileri de olan Intel’in, önümüzdeki yıllarda daha çok konuşulacağını söyleyebiliriz.

Peki siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Microsoft ve Intel ortasındaki işbirliği nereye varacak? Karşılıklarınızı aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle kolaylıkla paylaşabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için çok pahalı.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu