Teknoloji

The Day Before’da Skandallar Bitmiyor!

The Day Before ve Fntastic aramızdan ayrılalı bir süre oluyor. Oyun tarihine geçecek bu ilginç sürecin yankıları ise devam ediyor. Game Two ekibinin yeni raporlarına göre Fntastic, çalışanları ile de iyi iletişim kurmak konusunda sıkıntılar yaşamış. Stüdyodan ayrılan isimlerin itirafları dikkat çekici.

Stüdyonun dikkat çeken “gönüllü” geliştirici listesindeki isimler, teker teker sorunlarını paylaşmış. Örneğin The Day Before ilk günlerinde oldukça küçük bir ölçeğe sahipmiş. Stüdyonun başındaki ikili Eduard ve Aysen Gotovstev, gün geçtikçe beklentileri artırarak geliştiricilerin üzerine yük bindirmeye başlamış.

Öyle ki projeye ilk kez başlandığında The Day Before çok daha “karikatürize” grafiklere ve ufak multiplayer seçeneklerine sahipmiş. Hatta bir geliştirici, beklentilerin her gün değiştiğini öne sürerken ekibin The Day Before’un bir “MMO” olacağından fragmanlar sayesinde haberdar olduğunu belirtiyor. Nihayetinde oyun MMO da olmadı ama neyse…

  • Arapsaçına Dönen Bir Oyun Hikayesi: The Day Before

Tabii ki toksisite burada bitmiyor. Aynı kaynaklar Fntastic’in, Rusya’nın kırsal bölgelerinde bulunan ve işe yeni başlamış pek çok geliştiriciyi de yoğun koşullar altında çalıştırıldığını da paylaşmış. Tamamen ücretsiz çalışan geliştiricilerin yanı sıra, ücretli çalışanlara da ciddi cezalar kesilmiş.

Mesela projeye dahil olan iki ses sanatçısının, “yetersiz” performansları yüzünden 1.930 dolar ceza aldığı ifade ediliyor.

Durun, daha bitmedi. Ücretsiz işçi çalıştıran ve toksik bir iş ortamına sahip olan Fntastic, aynı zamanda mesai konusunda da acımasızmış. Bazı geliştiriciler, Fntastic’te çalıştıkları süre boyunca günde 16 saat mesai yaptıklarını söylüyor. Hatta bazıları “yemek yemek ve duş alabilmek için” yetkililere ricada bulunmuş.

Perşembenin gelişi çarşambadan belli diye boşa dememişler sanırım.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu