Teknoloji

Mercedes-Benz, elektrikli araç planını bozdu

Mercedes-Benz, 2030 yılına kadar olan süreçte “Only EV” (Sadece elektrikli araç) planı yapmıştı. Perşembe günü yaptığı açıklamada, 2030’dan sonra yalnızca elektrikli araçlar satma planından geri adım attığını duyurdu. Pekala bu karar mantıklı mı? İşte haberin detayları…

Mercedes-Benz 2030’dan sonra yalnızca elektrikli araç satmayı planlıyordu

Sadece üç yıl evvel Mercedes, 2030 yılına kadar yalnızca elektrikli araç satacağını söyleyerek plug-in güç aktarma organları konusunda epey savlı olduğunu göstermişti. O devirde şirket, içten yanmalı çalışan araçları büsbütün ortadan kaldıracağını söylerken, “pazarların müsaade verdiği yerlerde” ihtarını da eklemişti.

Görünen o ki piyasa Mercedes’in planlarını gerçekleştirmesine müsaade vermiyor. Şirket bugün yaptığı dördüncü çeyrek kar açıklamasında satışlarının sadece yüzde 50’sinin büsbütün elektrikli olmasını beklediğini söyledi ki bu da bir vakitlerin parlak görünümünden değerli bir düşüş manasına geliyor.

İçten yanmalı ve hibrid araçlar önümüzdeki yıllarda da şirketin geleceğinin bir modülü olmaya devam edecek. Şirketin CEO’su Ola Källenius yaptığı açıklamada, elektrikli araç satışlarındaki artışın Kuzey Amerika’yı geride bıraktığı Avrupa’da bile Mercedes’in yakın vakitte yalnızca elektrikli araç satışlarına geçmeyi beklemediğini söyledi. “Açıkçası 2030’da %100 olmayacak… tüm Avrupa pazarı ve muhtemelen Mercedes tarafı da dahil” açıklaması yaptı.

Elon Musk ikazlarda bulunmuştu

Tesla CEO’su Elon Musk, şirketin 2024’te kıymetli ölçüde daha yavaş satış büyümesine hazırlandığı konusunda uyarırken, Rivian ve Lucid üzere sadece elektrikli araç üreten şirketler, üretimin bu yıl sabit kalmasını beklediklerini söyledi. GM ve Ford üzere öteki şirketler ise fabrika inşaatlarını erteledi ya da modellerini iptal etti.

Elektrikli araç satışları geçen yıl ABD’de toplam sayının yaklaşık yüzde 8’ine ulaşırken, Avrupa’da yüzde 13’ünü temsil etti. Satışlar hala artıyor, lakin müşteriler fiyat konusunda daha seçici hale gelirken, şarj müddeti ve güvenilirlik konusundaki tasalarını de lisana getiriyorlar.

Siz bu bahiste ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu