Teknoloji

Microsoft, Nvidia’ya bağımlılığını azaltıyor!

Microsoft idaresi, Nvidia tarafından üretilen donanımlara olan bağımlılığını azaltmaya karar verdi. Maia yapay zeka çipi için özel bir ağ kartı tasarlamaya başlayan şirket, böylelikle Nvidia’ya duyduğu muhtaçlığı düşürecek ve sunduğu Azure bulut bilişim hizmetlerini geliştirecek.

Eğer bu proje uzun vadede başarılı olursa, Microsoft’un milyarlarca dolar yatırım yaptığı yapay zeka firması OpenAI’ın şirket sunucularındaki makine öğrenmesi faaliyetlerinin çok daha düşük bir bütçeye ve vakte mal olacağı konuşuluyor. İşte detaylar…

Microsoft, Nvidia bağımlılığını azaltacak

Son devirde yapay zeka alanında yaptığı yatırımlar sayesinde dünyanın en bedelli şirketleri ortasına katılan Microsoft, bu yükselme trendini sürdürebilmek için daha bağımsız bir hale gelmeyi amaçlıyor. Şirketin geçtiğimiz sene Fungible isimli bilgi sürece firmasını satın alması, bu projenin birinci safhası olarak nitelendirilmişti.


Microsoft ile Nvidia ortasındaki iş birliği bitiyor mu?

Microsoft böylelikle bilgi altyapısı çalışmalarını hızlandırarak, ağ kartı üretimini daha kısa müddet içerisinde gerçekleştirmek istiyor. Lakin tüm bu uğraşların sonucunda, Nvidia’ya rakip olacak bir eserin ortaya çıkıp çıkamayacağı kesin görünmüyor.

Microsoft’un projeyi birkaç yıl gecikmeyle uygulamaya koyduğu öne sürülse de, son periyotta elde edilen büyük yararlar bu alana kaydırıldığı takdirde muvaffakiyet gelebilir. Bu atağın, şirketin bağımsız bir yapay zeka teknolojileri sağlayıcısı olma konusundaki argümanını tekrar ortaya koyduğu söylenmekte.

Fakat Nvidia’nın bu duruma nasıl bir tepki göstereceği şimdi bilinmiyor. Bu gelişmelerin günün sonunda kullanıcıların faydasına olup olmayacağını ise, vakit içinde daima birlikte göreceğiz.

Peki siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Microsoft’un stratejisi hakikat mu? Nvidia buna karşı ne yapmalı? Cevaplarınızı aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle kolaylıkla paylaşabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için çok bedelli.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu