Teknoloji

Apple’dan enteresan açıklama! iPhone 15 pil ömrü iki katına çıktı

Geçen yıl piyasaya sürülen iPhone 15 ailesi kullanıcılardan karışık geri dönüşler aldı. Bilhassa Pro’larda yaşanan ısınma ve sağlamlık meseleleri uzun mühlet gündemde kalırken, şirket kısa bir müddet evvel seriyle ilgili dikkat çeken yeni bir açıklama yaptı. iPhone 15 serisinin pil ömrü iki katına çıktı.

Apple, iPhone 15 serisinin pil ömrünü güncelledi

Apple, geçtiğimiz saatlerde yaptığı açıklamayla iPhone 15 serisinin bataryalarını tekrar test ettiğini duyurdu. Sonuçlar ise hayli şaşırtan. Çünkü akıllı telefonların bataryaları daha evvel duyurulandan çok daha yüksek kapasiteleri karşılayabiliyor.

Bu mevzuyu biraz daha açacak olursak; daha evvel markanın online takviye belgelerinde iPhone 15 serisi modellerin 500 şarj döngüsünden sonra batarya kapasitelerinin yüzde 80’ini koruduğu sözü yer alıyordu. Lakin yapılan son testlerde aygıtların 1.000 şarj döngüsünden sonra pillerinin yüzde 80’ini koruyabildiği tespit edildi. Bu da iki katlık bir artışa işaret ediyor.

Bu gelişmeyle birlikte iPhone 15 serisinin online dayanak dokümanlarında şarj döngüsüyle ilgili bir güncelleme yapıldı. Bunun yanı sıra markanın eski iPhone modellerinin de pil döngülerini benzer formda araştırdığı söyleniyor. Fakat bu makalenin yazıldığı sırada hala eski modeller için ”500 şarj döngüsünden sonra batarya kapasitelerinin yüzde 80’ini koruduğu” tabiri karşımıza çıkıyor.

Tabii şirketin neden akıllı telefonlarını yine teste tabi tuttuğu da merak konusu. Bunun akabinde AB’de faaliyet gösteren akıllı telefon ve tablet üreticilerine yönelik Haziran 2025’te yürürlüğe girecek düzenleme yatıyor.

Bu kapsamda telefon ve tablet üreticilere güç verimliliği, pil ömrü, toza ve suya karşı müdafaa ve kazara düşmeye karşı dayanıklılık üzere hususlarda A’dan G’ye olacak biçimde bir not verilecek. Bu noktada puanlamanın pil ömrü kısmında akıllı telefonların bataryalarının 800 şarj döngüsünden sonra batarya kapasitelerinin yüzde 80’ini muhafazası gerekliliğinin yer alması nedeniyle Apple’ın aygıtlarını yine teste tabi tutmaya başladığı söyleniyor.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu