Teknoloji

ABD 50 yıl sonra birinci defa Odysseus ile Ay’a indi

Houston merkezli Intuitive Machines tarafından üretilen Odysseus uzay aracı, tarihi bir adım atarak Ay yüzeyine muvaffakiyetle iniş yaptı. Özel bir şirkete ilişkin bir uzay aracının Ay yüzeyine birinci inişi ve Apollo vazifelerinden bu yana ABD imali birinci araç olma özelliğini taşıyor.

ABD merkezli Intuitive Machines’in Odysseus uzay aracı Ay’a iniş yaptı

Bu olay, ABD’nin uzay keşif ve araştırmalarında özel bölümün giderek artan rolünü vurguluyor. Odysseus’un, NASA’nın Artemis programı kapsamında gelecekteki mürettebatlı Ay misyonlarına hazırlık için kullanılacağı belirtiliyor.

NASA, inişin 22 Şubat günü saat 6:23 ET’de gerçekleştiğini doğruladı. İniş aracı, 15 Şubat’ta bir SpaceX Falcon 9 roketi yardımıyla Dünya’dan fırlatılmıştı. Lakin, inişi birkaç saat geciktiren kimi “uçuşla ilgili teknik sorunlar” yaşandı.

Intuitive Machines CTO’su Tim Crain, “Odysseus katiyen Ay’da ve çalışıyor lakin vazifenin amaçlarına ulaşıp ulaşamayacağı şimdi muhakkak değil” dedi. Odysseus’un karanlık çökmeden ve güneş gücüyle çalışan aracı, Dünya’ya data göndermek için yaklaşık bir haftalık sonlu bir penceresi bulunuyor.

Bu nedenle, aracın misyonun gayelerine ulaşıp ulaşamayacağı belirsizliğini koruyor. Intuitive Machines, bu muvaffakiyetle birlikte bir dizi Ay keşif misyonuna hazırlık yapmayı planlıyor.

Intuitive Machines Ay misyonlarına devam edecek

Bu çeşit teşebbüslerin riskleri de göz önünde bulundurulmalı. Intuitive Machines, bir iniş teşebbüsünde bulunan birinci özel şirket değil. Geçen ay Astrobotic, Peregrine iniş aracıyla bir teşebbüste bulunmuş lakin başarısız olmuştu.

Intuitive Machines, bu yıl iki Ay aracı daha fırlatmayı planlıyor. Bu muvaffakiyet, özel kesimin uzay keşif ve araştırma alanında giderek değerli bir rol üstlendiğini gösteriyor. Artan özel dal iştiraki, uzay araştırmalarının ve keşiflerinin ivme kazanmasına katkıda bulunuyor.

Odysseus’un başarılı inişi, gelecekteki Ay misyonlarına dair umutları artırarak insanlığın uzaydaki varlığını güçlendiriyor. Bu gelişme, uzay keşiflerinin ve araştırmalarının yalnızca devlet kurumlarına değil, özel bölümün de katkı sağlayabileceğini gösteriyor.

Peki siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu