Kadın

Kanola Yağının Saç İçin Faydaları Nelerdir? Saça Nasıl Uygulanır?

Kanola yağının içeriği, saç sağlığınızı iyileştirmenin en iyi yollarından biri olabilir. Bu yağın etkileyici miktarda faydası vardır ve saçınızı onunla nemlendirmek her yerde iyileşme sağlayabilir. Kanola yağının saç için faydaları nelerdir? Saça nasıl uygulanır?

Saç büyümesini destekler: Kanola yağı, içerdiği yağ asidi sayesinde saç ve saç derisine büyük fayda sağlar. Yüksek oranda oleik asit (%60) ve %20 linoleik asit içerir. Linoleik asit, doku olarak hafiftir ve saç derisini nemlendirmek ve saç büyümesini teşvik etmek için harikadır.

Saçı nemlendirir ve yumuşatır: Saçın gelişmesi için nem ve protein dengesine ihtiyacı vardır. Nem, saçın elastikiyetini korumasına yardımcı olur. Onsuz saçlar kuru, kırılgan hale gelebilir ve kırılma riskiyle karşı karşıya kalabilir. Dolaşıkları açarken, şekillendirirken veya başka herhangi bir manipülasyon gerçekleştirirken, yumuşak, esnek ve nemli saçlar çok önemlidir. Kanola yağı saçı nemlendirebilir ve yumuşatabilir.

Kepeği önler: Kanola yağı kepeği tedavi etmede ve önlemede yardımcı olabilir, bu da ilgili sorunların önlenmesine yardımcı olabilecek bir etkidir. Şiddetli kepek, bir kişinin kafa derisini o kadar sert kaşımasına neden olabilir ki, kafa derisini yaralayabilir ve/veya saç köklerinde tekrarlayan iltihaplanmaya neden olarak saç büyümesini azaltabilir ve hatta durdurabilir. Kanola yağı ayrıca anti-inflamatuar bileşikler içerir.

Saç dökülmesini en aza indirir: E vitamini tüketmenin yanı sıra topikal olarak uygulamak, saçınızın düzgün şekilde uzaması için saç derisindeki oksidatif stresi en aza indirebilir. E Vitamini, saç dökülmesini en aza indirmeye çalıştığı için sağlıklı saç büyümesi için en önemli antioksidanlardan biridir.

UV koruması sağlayabilir: Çoğumuz güneş hasarını cilde bağlarız, ancak saç da güneşin UV ışınlarından zarar görebilir. Saçınızın doğal olarak ürettiği yağın saçınızı güneşten koruyabilmesine rağmen, kanola yağının UV koruması sağlamada yardımcı olabilir.

Parlaklığı artırır: Doymuş ve doymamış yağ asitleri saçın lipid içeriğinin %85’ini oluşturur. Lipitler saçtaki parlaklığı arttırmaktan sorumludur. Kanola yağı elektriklenmeyi yatıştırabilir ve parlaklık yaratabilir.

Kuruluğu tedavi eder: Kanola yağı nemlendirici bir bileşendir, bu nedenle kuruluktan kaynaklanan hasarı onarabilir. Ayrıca saçı kirlilik ve kuru hava koşulları gibi dış etkenlerden koruyabilir. Yağ tedavileri saç tellerini ve saç derisini nemlendirmeye yardımcı olabilir. Yağ suyu ittiği için yağları kuru saça uygulamak genellikle daha etkilidir’. Kuru yağların genellikle saça uygulanmasının güvenli olduğunu, ancak daha azı daha çoktur yaklaşımını benimsemenin önemli olduğunu ekliyor: Yağlar saçı ağırlaştırabilir, bu da özellikle saçınız ince veya inceyse durulamayı zorlaştırabilir.

Saç İçin Kanola Yağı Nasıl Kullanılır?​

Kanola yağının sunduğu faydaları deneyimlemenin birkaç yolu vardır.

  • Şampuan öncesi bakım olarak: Saç büyümesi için kanola yağını biberiye veya limon otu yağıyla karıştırın ve şampuanlamadan önce yaklaşık 20 dakika saç derisine masaj yapın.
  • Saç maskesi olarak: Saçınızın nem seviyesini artırmak için kanola yağını hindistancevizi yağıyla karıştırın ve saç maskesi olarak kullanın. Şampuanlamadan önce yaklaşık 30 dakika bekletmenizi tavsiye ederiz.
  • Saç bakımı olarak: Saçınızın uzunluğuna bağlı olarak uçları ve saç derisini doyurmak için bir ila iki yemek kaşığı kanola yağı kullanmanızı öneririz. Yağı kuru saça masaj yapmak ve ardından 15 dakikaya kadar ılık bir havlu veya duş başlığıyla örtmek, yağların saç tellerine ve saç derisine daha iyi nüfuz etmesini sağlayacaktır. Ayrıca, iyice durulamadan önce yağı saç tellerinize eşit şekilde dağıtmak için geniş dişli bir tarak kullanmanızı tavsiye ederiz. Saçlarınız kalınsa, yağ miktarını buna göre artırmanız gerekebilir.
  • Durulanmayan saç kremi olarak: Kuru saç sorunlarıyla mücadeleye yardımcı olmak için kanola yağı ılık suyla karıştırılıp saça püskürtülebilir. Ekstra nem sağlamak ve saçı hasardan korumak için saç kremi gibi bırakabilirsiniz.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu