Kadın

Göz Çevresindeki Koyu Halkaları Uzak Tutmak İçin 10 Ev Çözümü!

Koyu halkaların sorunu hem erkeklere hem de kadınlara yabancı değil! Ve ortaya çıktıklarında kendimizi korkunç ve berbat hissederiz. Merak etme; bu sorunla karşılaşan tek kişi sen değilsin. Dünyanın en çarpıcı ünlülerinden bazıları, bir zamanlar bu sorunla karşılaştı ve bu koyu halkaları gizlemek için makyaj ve kapatıcılara başvurmak zorunda kaldı.

Göz çevresindeki cilt hassas olduğundan, bu sorunları tedavi etmek için kimyasal bazlı ürünler yerine doğal ilaçlara başvurmak en iyisidir. Bu nedenle, göz çevrenize yeni bir soluk getirmeye yardımcı olabilecek basit ve kolayca uygulanabilir ev ilaçlarının bir yapılacaklar listesi.

Koyu halkaların nedenleri ve risk faktörleri
Uyku problemi
Bazı alerji türleri
Aşırı melanin üretimi
Göz çevresindeki yağ azaltma
Deri kalınlığının azalması (yaşa veya diğer faktörlere bağlı olarak)
Demir eksikliği (anemi)
Aşırı güneş ışığına maruz kalma nedeniyle UV hasarı
Gözlere sık sık dokunmak veya ovmak
Genetik
Tiroid sorunları (hipotiroidizm gibi)
Geçici veya kronik dehidrasyon (yeterli su içmeme)
Egzama gibi cilt rahatsızlıkları
Sigara içmek
Alkol tüketimi
Ani ve aşırı kilo kaybı
Aile öyküsü – aile geçmişinde koyu halkalar olan kişilerin aynı şeyi kendileri geliştirmesi daha olasıdır.
Cilt tonu – daha koyu tenli insanlar daha belirgin ve belirgin koyu halkalara sahip olma eğilimindedir.

Koyu Halkaları Tedavi Etmek İçin Harika Ev Çözümleri:​

1 . Soğuk çay poşetleri​

Bu koyu halkalarla savaşmanın en etkili ve oldukça kolay yollarından biri soğuk çay poşetleri kullanmaktır. Hızlı sonuç almak için tercihen yeşil çay veya papatya çayı poşetleri kullanın. Kalıntı kafeinin, kan akışını azaltan kan damarlarını daraltmaya yardımcı olduğu ve koyu halkalardan biraz rahatlama sağlamaya yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Soğuk Çay Poşetleri Nasıl Kullanılır? – Poşetleri suya batırın ve buzdolabında soğutun. Buzdolabından çıkarın ve 10 ila 15 dakika boyunca her iki gözünüze nazikçe yerleştirin. Düzenli olarak tekrarlayın.

2 . Rendelenmiş Patates veya Rendelenmiş Salatalık​

Bu, bugüne kadarki en etkili çarelerden biridir. Ayrıca göz çevresindeki şişliği azaltmaya yardımcı olurlar. Bu serinletici sebzelerin vitaminler, antioksidanlar ve anti-enflamatuar doğası, göz çevresindeki iltihabı azaltmaya yardımcı olurken aynı zamanda kararmayı önlemeye yardımcı olur.

Patates veya Salatalık Nasıl Kullanılır? – Çiğ patates veya salatalığı rendeleyin ve dilimlerini gözlerinize yerleştirin. Rahatlayın ve 10-12 dakika sonra çıkarın. Alternatif olarak, patates veya salatalık suyunu da çıkarabilirsiniz. Bir pamuk topu alın, suyuna batırın ve gözlerinizin üzerine yerleştirin. Koyu halkaların etrafındaki tüm alanın kaplandığından emin olun. 1-3 dakika bekletin ve soğuk su ile yıkayın. Vaktiniz kısıtlıysa, doğrudan gözünüze salatalık veya patates dilimleri de koyabilirsiniz.

3 . Soğuk süt​

Soğuk süt, gözler için doğal bir temizleyicidir ve ayrıca göz çevresindeki hassas cildi yatıştırmaya yardımcı olur. Soğuk süt, yalnızca şişkinliği azaltmaya yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda cildi aydınlatan laktik asit içerir. Ek olarak, sütteki potasyum cildin daha iyi nemli kalmasını sağlayarak size daha yumuşak ve esnek bir cilt bırakır.

Süt Nasıl Kullanılır? – Bir pamuğu soğuk süte batırın ve göz çevresine uygulayın. Bir süre bekletin ve daha sonra gözleri soğuk suyla durulayın. Haftada en az üç kez tekrarlayın!

4. Başı Kaldırmak​

Uyku şeklimiz de gözümüzün çevresindeki alanları etkiler. Başın altına birkaç yastık konulabilir ve sıvının gözlerin altında toplanarak kabarık ve şiş görünmesine engel olabilir.

5 . Aloe Vera​

Aloe Vera etkili bir nemlendiricidir. Nemli cildin sarkma olasılığı daha düşüktür ve daha uzun süre sağlıklı kalır. Ayrıca aloe vera cildi beslemeye yardımcı olarak erken yaşlanmayı önler.

Aloe Vera Nasıl Kullanılır? – Aloe vera jelini göz altlarına nazikçe uygulayın ve 5-7 dakika masaj yapın. Yapışkan ve rahatsız hissetmediğiniz sürece durulamayın.

6 . Badem yağı ve limon suyu​

Koyu halkaları tedavi etmek için denenmiş ve test edilmiş bir başka çare de badem yağı ve limon suyunu karıştırmaktır. Limon suyunun aktif bileşeni askorbik asittir ve diğer besinlerle birlikte göz çevresinde şişkin halkalara neden olabilen su tutulmasını azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda hafif bir beyazlatma etkisine sahiptir, ancak seyreltilmeden kullanıldığında ters etki yapabilir ve cilde zarar verebilir, bu nedenle her zaman dikkatli olun.

Badem Yağı ve Limon Suyu Nasıl Kullanılır? – Yaklaşık bir çay kaşığı badem yağı ve birkaç damla limon suyu alın, bunları birleştirin ve göz çevresine nazikçe uygulayın. Masaj yapın ve 2 ila 3 dakika dinlendirin. Daha sora durulayın.

7 . Gül suyu​

Bu kesinlikle büyük annenin gizli çaresi olarak adlandırılabilir! Gülsuyu canlandırıcı, gençleştiricidir ve hemen hemen tüm cilt tiplerinde ve ciltle ilgili tüm sorunlarda pratik olarak kullanılabilir. Aynı zamanda etkili bir cilt toneri olarak da kullanılabilir.

Gül Suyu Nasıl Kullanılır? – Pamuklu göz pedlerini gül suyuna batırın ve göz kapaklarının üzerine yerleştirin. 10 ila 15 dakika bekletin. En iyi sonuçları görmek için bir ay boyunca her gece tekrarlayın.

8 . Domates​

Domatesler doğal beyazlatıcı maddelerdir. Ayrıca göz çevresindeki renk bozulmasını hafifletmeye yardımcı olan antioksidanlar içerirler.

Domates Nasıl Kullanılır? – Bir çay kaşığı domates suyu ile bir kaşık limon suyunu karıştırın ve her iki göz çevresi altına uygulayın. 10 dakika kadar kalmasına izin verin ve soğuk suyla durulayın. Alternatif olarak, koyu halkalardan kurtulmak için domates suyunu limon suyu ve nane yapraklarıyla karıştırarak da tüketebilirsiniz.

9 . Yoga ve Meditasyon​

Koyu halkaların altında yatan sebeplerden biri stres, depresyon ve düzensiz bir yaşam tarzıdır. Bu nedenle, koyu halkalarla başa çıkmanın en ihtiyatlı yollarından biri sakin kalmaktır. Ancak stres hayatımızın ayrılmaz bir parçası olduğu için bu her zaman mümkün olmuyor. Bu nedenle, Yoga ve Meditasyon’u günlük bir ritüel haline getirmekte fayda var!

Yoga sadece zihni sakinleştirmez, aynı zamanda vücut saatini düzenlemeye yardımcı olur ve en önemlisi, çoğu vücut problemini özünden ele alır.

10. Düzenli Uyku​

Muhtemelen, koyu halkalardan kurtulmaya çalışırken dikkate alınması gereken en önemli faktörlerden biri düzenli olarak yeterince uyumak. Düzenli uyku, vücudunuzun (ve dolayısıyla cildinizin) dinlenmek, onarmak ve yenilenmek için yeterli zamana sahip olmasını sağlar. Bu, cildinizin gençliğini ve genel sağlığınızı iyileştirir. İç sağlığımızı ortaya çıkaran ilk şeylerden biri kötü cilt durumudur. Düzenli olarak doğru uyku, uzun vadede koyu halkaları önleme ve azaltma konusunda en büyük silahınız olabilir.

Son olarak, Koyu Halkaları Doğal Olarak Tedavi Edin:​

  1. C vitamini ve demir açısından zengin bir diyet tüketin
  2. Gözlerinizi her zaman ovuşturmaktan kaçının
  3. Güçlü göz kozmetiklerinden kaçının. Doğal ol!
  4. Göz altındaki cildi nemlendirin
  5. Güneşe çıktığınızda güneş gözlüğü takın. Sadece şık görünmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda gözleri zararlı UV ışınlarından korumaya da yardımcı olurlar.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu