Teknoloji

Google, yeni yapay zeka modeli Gemma’yı duyurdu! Ne işe yarıyor?

Teknolojinin değerli bir tarafı olan yapay zeka alanında son birkaç yıl içerisinde önemli ilerlemeler kaydedildi. Dünyanın önde gelen şirketleri, büyük bir rekabet içerisinde. Bu firmalardan birisi de Google. Teknoloji devi, geçtiğimiz haftalarda yeni lisan modeli Gemini‘ı tanıttı. Bir oldukça dikkat çeken bu yapay zeka aracının akabinde şirket, şimdiyse Gemma‘yı tanıttı. Pekala Gemini‘a kıyasla daha hafif bir yapay zeka modeli olan Gemma neler sunuyor? İşte tüm detaylar…

Google Gemma ne işe yarıyor?

Google‘ın geçtiğimiz dakikalarda duyurduğu Gemma, Gemini için kullanılan teknolojilerden yardım alınarak geliştirildi. Google DeepMind ve şirket içindeki öteki gruplar tarafından geliştirilen Gemma, yapay zeka geliştiricilerine ve araştırmacılarına dayanak sağlamayı hedefliyor.

Hafif bir yapıda olan Gemma için farklı boyutlara sahip “Gemma 2B” ve “Gemma 7B” biçiminde iki versiyon bulunuyor. Öte yandan yapay zeka lisan modelinin dizüstü yahut masaüstü fark etmeksizin bilgisayarlarda çalışabileceğini ve IoT, taşınabilir ve bulut dayanağı olduğunu belirtmek gerekiyor. Google, bunun için NVIDIA ile iş birliği yaptı.

Aktarılan bilgilere nazaran Gemma, Google‘ın kendi bilgi setleri ile eğitildi. Bu bağlamda rastgele bir güvenlik riski yaratmadığı belirtiliyor. Eğitildiği sırada beşerler tarafından yapılan geri bildirimlerin de tesirli olduğu söyleniyor. Google, kendi yapay zeka araçlarını geliştirmek isteyen geliştirici ve şirketlerin bu yapay zeka modelini kullanmalarını istiyor.

Google Gemma ne kadar düzgün?

Google, Gemma‘nın ne kadar başarılı olduğunu gösteren datalar de yayınladı. Buna nazaran yapay zeka modelinin genel MMLU (Massive Multitask Language Understanding) testinde 57 farklı bahiste yüzde 64.3 doğruluk oranına sahip olduğu görüldü. Matematik testi tarafındaysa sonuç biraz düşündürücü. O denli ki yapay zeka modelinin ilkokulda gösterilen temel aritmetik süreçlerde yüzde 46.4; cebir, geometri üzere sıkıntı matematik sorunlarında ise yüzde 24.3 düzeyinde doğruluk oranına sahip olduğu belirtildi.

Yetkinlik Benchmark Açıklama Doğruluk Oranı
Genel MMLU 57 farklı hususta soruların sunumu Yüzde 64.3
5-shot, en güzel 1 (STEM, beşeri bilimler ve öbürleri dahil) Yüzde 45.3
Muhakeme BBH Çok adımlı muhakeme gerektiren çeşitli zorlayıcı görevler Yüzde 55.1
DROP Okuma Manaya (F1 Puanı) Yüzde 32.6
HellaSwag Günlük misyonlar için sağduyu muhakeme (0-shot) Yüzde 81.2
Matematik GSM8K Temel aritmetik süreçler (ilkokul matematik sorunları dahil) Yüzde 46.4
MATH Zorlayıcı matematik sorunları (cebir, geometri, pre-calculus ve öbürleri dahil) Yüzde 24.3
Kod HumanEval Python kod üretme Yüzde 32.3
Natural2Code Python kod üretme. Yeni tutulan HumanEval gibisi data kümesi, web’de sızdırılmamış. Yüzde 80.7

Gemma‘yı kullanabilmek için gerekli dokümana buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu