Teknoloji

Uber, robotları işe almaya başladı!

Uber, Japonya’da Mitsubishi Electric ve Cartken firmalarıyla kapsamlı bir iş birliğine giderek, Uber Eats üzerinden verilen siparişleri robotlar aracılığıyla müşterilere ulaştırmaya başladı. Hizmetin birinci etapta yalnızca Tokyo’nun kısıtlı bir bölgesinde Mart ayının sonuna hakikat etkin olacağı açıklandı. Lakin kesin tarih şu an için belirli değil. İşte detaylar…

Uber Eats, robotlar ile hizmete başlıyor!

2019 yılında eski Google mühendisleri tarafından kurulan Cartken şirketi, Uber Eats için Virginia ve Miami’de robotlar aracılığıyla ulaştırma yapmaya daha evvel başlamıştı. Amerika dışına birinci sefer çıkacak olan bu devrimsel yenilik ile müşteri tecrübesinin gözle görülür halde güzelleştirilmesi bekleniyor. Mitsubishi firması ise bu hizmetin Japonya’daki operasyonlarından sorumlu olup denetlemelerde bulunacak.

Model C ismi verilen yeni ulaştırma robotu, kaldırımlar üzerinde gitmek için özel olarak tasarlandı. Saatte 5.3 km süratle gidebilen robotun, hayli ağır yükleri zorlanmadan götürebildiği söyleniyor. Robot ayrıyeten çevreyi denetim ederek tarafını bulmasını sağlayacak özel sensörlerle donatılıp, vakitle etrafını tanımasını sağlayacak bir kamera yazılımına da sahip olacak.

Ek olarak, Cartken çalışanları robotları vakit zaman denetim edip, rastgele bir müdahale gerektiği vakit anında devriye girecek. Hatta şirketin kimi mühendisleri ulaştırma robotlarını uzaktan denetim etme yetkisine de sahip olacak. Mitsibushi’nin üst seviye yöneticilerinden Shoji Tanaka, robotlar ile yapılacak ulaştırma faaliyetlerinin önümüzdeki vakitte çok yaygınlaşacağını, bu durumun şu an yaşadığımız kimi lojistik sorunlarına de ilaç olabileceğini söyledi. Ancak kullanıcıların gerçek kuryeler yerine robotların vereceği hizmetten ne kadar mutlu kalacağını vakit içinde göreceğiz.

Peki siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Uber’in stratejisi gerçek mu? Cevaplarınızı aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle kolaylıkla paylaşabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için pahalı.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu