Teknoloji

Gigabyte, RTX 4080 ve 4090 GPU’ların PCB Dizaynını Düzeltiyor

Gigabyte, internette dolaşan PCB kırılmaları hakkında söylentilerin artması üzerine üst seviye RTX 4080 ve 4090 kartlarında tasarım değişikliği yaptı.

İnternette görebileceğiniz üzere kimi Gigabyte RTX 40 ve 30 serisi ekran kartı kullanıcıları, PCB’lerinde belli bir çatlak oluşturan tasarım yanılgısı ile karşılaştı. Çatlaklar ekran kartı içindeki PCIe şeritlerine de ulaştı ve haliyle data transferini da engelledi. Bu bağlamda bu serideki ekran kartları çöp oldu.

Son devirlerde bu usul görüntüler ve bahisler çok arttı. Bu hususta Gigabyte’ın RMA sistemi ise kullanıcıların taleplerini reddetti. Kusurunu reddetmiş olsa da Gigabyte yeni ekran kartlarında ambalaj değişikliği yapıp, RTX 4080 ve RTX 4090 modellerinde “v1.1” etiketini dahil etti.

Yeni revizyon ile birlikte Gigabyte’ın GPU modellerindeki sorunu kabul ettiği görülüyor. Bu bağlamda bu kartların ilk versiyonunu kullanıyorsanız iki tane takviye braketi koymanız önerilir. İleride firmanın PCB için garanti hizmetlerinde kolaylık sağlama ihtimali olabilir.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu