Kadın

Cilt Orucu: Bilmeniz Gereken Her Şey

İşte en yeni cilt bakımı trendi cilt orucu (skin fasting) hakkında bilmeniz gereken her şey. Yenilenme ve detoks, yani en son cilt bakımı trendi, cilt orucunu bünyesinde barındırıyor. Sağlık ve esenlik söz konusu olduğunda hepimizin bir sıfırlama düğmesine ihtiyacı vardır. Her ne kadar özenli 10 adımlı cilt bakımı rejimi sevilse de, bazen tek yapmamız gereken geri çevirmek ve cildimize minimalist bir yaklaşım benimsemek. İşte cilt orucu hakkında bilmeniz gereken her şey.

Cilt Orucu Nedir?​


Cilt orucu uygulaması kolaydır. Parlayan ve dolgun bir cilde kavuşmak için yapmanız gereken tek şey cilt bakım ürünlerini günlük rutininizden kademeli olarak çıkarmak. Bu en yeni cilt bakımı trendinin arkasındaki ana fikir, cildinizin nefes almasına ve rahatlamasına izin vermektir. Bu kadar çok cilt bakım ürünü kullanmadığınızda, cildiniz doğal olarak kendini yeniler ve iyileştirir. Ayrıca herhangi bir cilt bakım ürününün yan etkilerini tedavi etmenin etkili bir yoludur. İşlem basittir, ancak harici ürünleri rutinimizden yavaş yavaş adım adım çıkardığımız ve cildimizdeki doğal yağların sihirlerini yapmasına izin verdiğimiz için zaman alır.

Cilt Orucu Nasıl Uygulanır?​

Bunu denemeden önce dikkatli olmalısınız ve ciltte herhangi bir kızarıklık veya tahriş yaşarsanız dermatoloğa danışmak en iyisidir. Tüm ürünleri rutininizden tamamen çıkarmak yerine, cildiniz yeni rutine alışana kadar her seferinde bir ürünü yavaş ve istikrarlı bir şekilde çıkarmanız gerekir. Hassas cilde sahip kişiler ekstra dikkatli olmalı ve cilt orucunu rejimlerine kademeli olarak dahil etmelidir.

Ancak, bu yeni modanın arkasında pek çok sallantılı bilim var. Buna ‘moda’ dememizin nedeni, bunda devrim niteliğinde bir şey olmamasıdır. Cilt bakım ürünlerini ve günlük makyaj seanslarını azaltmak, çağlardan beri dermatologlar tarafından tavsiye edilmektedir. Dahası, fikir ‘detoks’ kavramı etrafında inşa edilmiştir. Cildiniz için detoks diyetleri gibi çalışır.

Cilt orucu, karşı karşıya olduğunuz cilt sorunlarına bağlıdır. İnternette, cilt orucu ‘cildimizi kendi sebumunu üretmesi için yeniden eğitmenize’ yardımcı olabileceğine dair çeşitli iddialar var. Bununla birlikte, kuru ciltten muzdaripseniz, güneş hasarına maruz kalma, egzama ve dehidrasyon gibi birçok neden vardır ve bu, nemlendirme rutininizi durdurduğunuzda hızlanacaktır. Bu gibi durumlarda cilt orucu cildiniz için daha zararlıdır.

Cilt bakımı orucu güvenli midir?​

Çoğu insan için cilt bakımı orucu herhangi bir ciddi veya zararlı sonuca yol açmaz; ancak cildinize istemediğiniz gereksiz stres ekleyebilir. Ayrıca cilt orucunu denerseniz, bunun bir tıp uzmanının rehberliğinde yapılması gerekir. Cilt bakım ürünlerini kullanmayı bırakma sürenizin, kullandığınız mevcut ilaçlara ve ürünlere göre değişmesi gerekebilir.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu