Teknoloji

Intel yapay zeka ihtilali için dünyanın birinci sistem dökümhanesini faaliyete alıyor!

Intel, yapay zekâ çağının ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmış dünyanın birinci sistem dökümhanesini faaliyete geçiriyor. Bu teşebbüs, Intel’in 2030 yılına kadar dünyanın 2 numaralı dökümhanesi olma amacına ulaşmak için yol haritasını ve ekosistem ortaklarını genişletme eforunun bir modülü. İşte tüm detaylar…

Intel, Microsoft ve Arm işbirliğiyle yapay zeka çağını şekillendiriyor

Intel Foundry’nin etkinliğinde, ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, Arm CEO’su Rene Haas ve Open AI CEO’su Sam Altman üzere kıymetli isimlerin yanı sıra, teknoloji ve yapay zekâ alanındaki önderler bir ortaya geldi.

Intel Foundry, teknoloji, esneklik ve sürdürülebilirlik alanlarında liderlik ederek, müşterilerin yapay zekâ amaçlarına ulaşmalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bu çerçevede, Intel 14A süreç teknolojisi, özel düğüm evrimleri ve yeni Intel Foundry Advanced System Assembly Test (ASAT) yeteneklerini içeren bir yol haritası açıkladı.

Microsoft CEO’su Satya Nadella’nın Microsoft’un Intel 18A sürecinde üretmeyi planladığı bir çip dizaynını seçtiği bilgisi de paylaşıldı, bu da Intel Foundry’nin tasarım zaferlerinden biri olarak öne çıkıyor. Bu gelişmeler, Synopsys, Cadence, Siemens ve Ansys üzere ekosistem ortakları tarafından sağlanan dayanakla daha da pekiştirildi.

Bu ortaklar, müşteri dizaynlarını etkinleştirmeye hazır doğrulanmış araçları, tasarım akışlarını ve fikri mülkiyet portföylerini duyurdu. Intel’in bu adımları, müşterilerin çip dizaynlarını hızlandırmaya hazır olduklarını gösteriyor.

Intel CEO’su Pat Gelsinger, yapay zekânın teknoloji ve silikon hakkındaki fikirlerimizi derinden değiştirdiğini ve Intel Foundry’nin dünyanın en inovatif çip dizayncıları için eşi gibisi görülmemiş bir fırsat yarattığını belirtti. Intel, yeni pazarlar yaratma ve teknolojinin kullanımında ihtilal yaratma potansiyeline sahip.

Intel’in genişletilmiş süreç teknolojisi yol haritası, Intel 14A’yı da içerecek halde, birkaç özel düğüm evrimine ek olarak şirketin öncü düğüm planına eklenmesini içeriyor. Intel, dört yılda beş düğüm (5N4Y) süreci yol haritasına sadık kalarak, 2025 yılında Intel 18A ile süreç liderliğini tekrar kazanmayı bekliyor.

Intel Foundry, Intel 18A, Intel 16 ve Intel 3 dahil olmak üzere çeşitli dökümhane proses kuşaklarında tasarım kazanımları ve gelişmiş paketleme dahil olmak üzere ASAT yeteneklerinde kıymetli bir müşteri hacmine sahip. Bu muvaffakiyetler, Intel Foundry’nin levha ve gelişmiş paketlemede beklenen ömür uzunluğu muahede bedelinin 15 milyar doların üzerinde olmasını sağlıyor.

Ayrıca, Intel, Arm ile işbirliği yaparak, Arm tabanlı çipte sistemler (SoC’ler) için en ileri dökümhane hizmetlerini sağlayacak bir “Emerging Business Initiative” (Gelişmekte Olan İşletme Girişimi) ilgisini temsil eden bilgileri de paylaştı. Bu teşebbüs, Arm ve Intel’in teknoloji geliştirme ve inovasyonu teşvik etmek için gerekli takviyeleri sunma konusunda kıymetli bir fırsat sunuyor.

Intel’in sistem dökümhanesi yaklaşımı, fabrika ağından yazılıma kadar tam yığın optimizasyon sunuyor ve daima teknoloji iyileştirmeleri, referans dizaynlar ve yeni standartlar aracılığıyla müşterilerin tüm sistemde inovasyon yapmalarını sağlıyor. Intel Foundry, esnek, dirençli, daha sürdürülebilir ve inançlı bir tedarik kaynağı sunarak, müşterilere en güçlü uygulamalara yönelik tahliller tasarlama ve sunma imkanı veriyor.

Bu teşebbüslerle birlikte, Intel, 2023 yılında fabrikalarında %99 yenilenebilir elektrik kullanmayı, 2030 yılına kadar dünya çapında %100 yenilenebilir elektrik, net-pozitif su ve çöp alanlarında sıfır atığa ulaşmayı ve 2040 yılına kadar Kapsam 1 ve Kapsam 2 sera gazı emisyonlarını net sıfırlamayı hedefliyor. Intel’in bu adımları, sanayinin en sürdürülebilir dökümhanesi olma maksadına ulaşma yolunda kıymetli bir adım olarak görülüyor.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu