Teknoloji

TP-Link’ten Gigabit İnternet Kullanıcıları İçin Yeni Yönlendirici: Archer AX72 Pro

İnternet servis sağlayıcılar, başta büyük kentler olmak üzere pek çok yerde gigabit temas dayanağı vermeye başladı. Konutlarında ya da küçük ofislerinde gigabit temasa geçen kullanıcılar, bu yüksek süratten ağa bağlı tüm aygıtların yararlanabilmesi için gigabit dayanağına sahip güçlü bir yönlendiriciye gereksinim duyuyorlar. TP-Link, bu gereksinime karşılık veren geniş bir eser seçeneğine sahip. Artık bu eserlere 2.5 Gigabit WAN/LAN girişine sahip yeni bir model daha eklendi. Archer AX72 Pro model yönlendirici, geçen yıl satışa sunulan AX72 modeliyle birebir özelliklere sahip, tek farkı Pro modelinde 2.5 Gigabit irtibat dayanağı olması.

WiFi 6 teknolojili bir yönlendirici olan Archer  AX72 Pro, 5400 Mbps’ye (5.4 Gbps) kablosuz suratlara ulaşabiliyor. Konuttaki tüm aygıtların gigabit süratte internetten yararlanması maksadıyla tasarlanan yönlendiricide toplam 5 adet Gigabit giriş bulunuyor. Bunlardan biri 2.5 G, biri 1 G olmak üzere WAN/LAN girişi, başka üçü ise 1 gigabit LAN girişi olarak yer alıyor. Bu sayede kablolu aygıtlar da internete yüksek süratte bağlanabiliyorlar.

WiFi 6 teknolojisinin avantajlarını sunan yönlendirici, 100’den fazla aygıta temas dayanağı veriyor. 160 MHz kanal genişliği ve eşzamanlı temaslarda performans düşmesi yaşanmaması üzere avantajların yanı sıra daha geniş WiFi kapsama alanı da sunan eser, harici 6 adet antene sahip. Dört verici-dört alıcı (4T4R) özellikli bu antenler ve hüzmeleme (beamforming) teknolojisi sayesinde WiFi sinyallerini meskenin her yerine ulaştırabiliyor.

VPN takviyesi olan yönlendirici güçlü güvenlik özellikleriyle de dikkat çekiyor. TP-Link’in HomeShield güvenlik paketi sayesinde başta çocuklar olmak üzere aile üyelerinin sanal alemde güvenliğini sağlayan özelliklerle donatılmış. Gerçek vakitli mesken ağını tarayarak mümkün tehditleri saptayabilen aygıt, tıpkı vakitte Ebeveyn Kontrolü uygulamasıyla uygunsuz içerikleri engelleyebiliyor. Ağa faklı bir aygıt bağlandığında kullanıcıya bildirim göndererek ağın daima inançta kalmasını sağlamak da HomeShield güvenlik paketinin özellikleri ortasında.

Tether uygulaması sayesinde kolay kolay kurulup kullanılan Archer AX72 Pro, ekim ayı içinde Türkiye’de 150 USD (KDV dahil) fiyatla satışa sunulacak.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu