Teknoloji

Tiktok’la ünlenen fotoğraf makinesi: Fujifilm X100VI satışa sunuldu

Fujifilm’in X100V modeli son birkaç yılın en tanınan oyuncaklarından biri haline gelmişti (TikTok sayesinde). Şirket artık, 40.2 megapiksel X100 VI‘yı, genel olarak büyük güzelleştirmelerle piyasaya sürdü. TikTok’ta ün kazanan Fujifilm X100VI modeli, 40 megapiksellik kompakt kamerasıyla gönülleri kazanıyor. İşte tanınan kameranın tüm özellikleri…

Yeni Fujifilm X100VI fotoğraf makinesinin yetenekleri neler?

Fujifilm’in yeni kamerası, birebir retro formu korurken, çok daha süratli çekim suratları, gövde içi stabilizasyon, 6.2K 30p video ve daha fazlasını sunuyor. 20fps’ye kadar çekim yapabiliyor ve 6K 30p görüntüyü destekliyor. X100VI, evvelki modele emsal bir biçimde görünüyor, birebir usul ve denetim pozisyonlarına sahip.

Bu seri, sokak fotoğrafçılığı kamerası olarak tasarlandı ve Leica‘nın ünlü telemetre kameralarından birçok stili ödünç alıyor. Bu nedenle, dünyanın en düzgün ergonomisine sahip değil, lakin 521 gram ağırlığıyla hafif ve ceket cebine de sığabiliyor.

Fujifilm, X-H2’nin çok daha büyük APS-C sensörüyle tıpkı 40.2 megapiksel (MP) sensörü tercih etmeyi seçti. Bu da X100V’e nazaran çözünürlüğü değerli ölçüde arttırıyor. Bu özellik, kameraya geniş açılı sabit 23mm f/2.0 lens (35mm tam çerçeve eşdeğeri) ile daha fazla kırpma seçeneği sunmak için âlâ bir seçim.

Ancak bu seçenek, muhtemelen az da olsa düşük ışık hassaslığında bir eksi olarak yansıyabilir. X100VI’da diğer büyük bir yenilik de, 5 eksenli dahili stabilizasyonun eklenmesi ve sarsıntı azaltma ile 6 stopa kadar takviye sunması. X100VI’nin küçük gövdesi göz önüne alındığında, beklenmedik fakat memnuniyetle karşılanan bir özellik ve sokak fotoğrafçılarına ani çekimlerde çok yardımcı olacak.

X100V, birebir 3.69 milyon noktalı hibrit optik vizör ve 1.62 milyon noktalı LCD ekranı korur, lakin LCD ekranı artık üstten çekim yapmayı kolaylaştırmak için ekstra 15 derece aşağıya eğilebiliyor. Evvelki modelle tıpkı bataryaya sahip. CIPA’ya nazaran 300 çekim için derecelendirilmiş ve maalesef birebir yavaş UHS-I kart yuvasını koruyor.

Artık daha süratli odaklanıyor

X100VI hala mekanik perdede 11fps ve elektronik modda 20fps çekim yapıyor, lakin Fujifilm’e nazaran otomatik odaklanma daha süratli ve yetenekli. Şirketin en son takip ve yüz/göz algılama özelliklerini sunuyor, hayvan/araç ve öbür tiplerde mevzu algılama da dahil.

Son olarak, bu seriyle ekseriyetle görüntü çekmeyi düşünmezsiniz, fakat X100VI, sabit bir lensli küçük bir kompakt için şaşırtan derecede yetenekli bir hale gelmiş. 6.2K görüntüyü 30fps‘ye kadar, 4K’yı 60 fps’ye ve 1080p’yi 240fps‘ye kadar çekebiliyor.

Ayrıca, düşük kartlar nedeniyle göreli olarak düşük data suratları (maksimum 200Mbps) olmasına karşın, olağanüstü bir seçenek olan 10 bit F-log ve F-Log2 kaydını da yakalayabilmek mümkün. Dış bir kaydediciye de ProRes kaydı yapabilirsiniz.

Fujifilm’in X100VI modeli şu anda gümüş yahut siyah renkte ön siparişe açık ve Mart 2024’ün başında sevkiyatı planlanıyor. Şirket, evvelki modelin uzun teslimat müddetlerini azaltma kelamı vermiş ve öteki son modeller üzere Çin’de üretim yaparak bu amaca ulaşmayı hedefliyor.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu