Spor

Süleyman Aydemir, altın madalyalarını üçlemeyi hedefliyor

Uşak’ta ailesinden zımnî başladığı karatede 2 kere Avrupa şampiyonu olan ulusal karateci 17 yaşındaki Süleyman Aydemir, altın madalya muvaffakiyetini devam ettirmek istiyor.

Aydemir, şimdi 8 yaşındayken 2014’te izlemek için memleketi Uşak’ta gittiği 23 Nisan Çocuk Bayramı’nda düzenlenen karate gösterisinden etkilenerek bu branşı yapmaya karar verdi.

Kararını ailesine bildiren Aydemir, olumsuz karşılık alınca onlardan bilinmeyen karateye başladı.

Sonradan ailesinin haberdar olmasının akabinde konutta de idmanlara başlayan Aydemir, 2016’da Bursa Gemlik’te düzenlenen ve birinci defa katıldığı Türkiye Şampiyonası’nda altın madalya kazandı.

İstikrarlı formda çalışmalarını sürdüren Aydemir, 2021’de Şanlıurfa’da düzenlenen Türkiye Şampiyonası’nda derece elde edip ulusal ekibe seçildi.

Ulusal ekiple Erzurum’da yüksek rakımda kampa giren Uşak Karate Hasret Spor Kulübü atleti Aydemir, 2021’de Finlandiya’da, sonraki yıl Çekya’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda altın madalya alarak başarılarına yenilerini ekledi.

– “İnşallah orada bayrağımızı şampiyon olarak dalgalandıracağım”

Ulusal karateci Aydemir, AA muhabirine, branşını çok sevdiğini ve başarılarına yenilerini eklemek için kampta sıkı çalıştığını söyledi.

Spora başladığı yılları unutamadığını lisana getiren Aydemir, “İlk başladığımda çok istekliydim, konutta dedem ve halamla idman yapardık. Hala çok istekliyim hedeflerim büyük, inşallah daha hoşlarına ulaşacağım.” dedi.

Aydemir, başarılarına yenilerini ekledikçe ailesinin de dayanak verdiğini belirterek, karate branşının olimpiyatlara alınmasını sabırsızlıkla beklediğini anlattı.

Mesleği boyunca yaklaşık 200 madalya kazandığını aktaran Aydemir, “İlk madalyamı Aksaray’da bölge maçında birinci olarak aldım, akabinde ailem benimle gurur duydu ve bu formda devam ettim. Konya’da 2022’de yapılan Dünya Şampiyonası’nda 3. oldum. Daha sonra tıpkı yıl Kıbrıs’a Avrupa Şampiyonası’na gittik, orada finalde kaybettim ve ikinci oldum.” diye konuştu.

“Bu sene Gürcistan’ın başşehri Tiflis’te düzenlenecek Avrupa Şampiyonası’na gitmeye hak kazandım. İnşallah orada bayrağımızı şampiyon olarak dalgalandıracağım.” diyen Aydemir, en büyük gayesinin olimpiyatlarda Türkiye’ye altın madalya kazandırmak olduğunu vurguladı.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu