Oyun

Sony PlayStation için İleriye Dönük Planlarından Bahsetti

Bu hafta gerçekleştirilen yeni sunum ile Sony PlayStation için yaptığı ileriye dönük planlarından bahsetti. PlayStation 5 stok sorunu, PlayStation VR 2, canlı servis oyunları ve daha birçoğu hakkında genel gidişat bilgilendirmesi yapıldı. Ayrıntılar haberimizde.

Geçtiğimiz haftalarda analistler ve yatırımcılar için finansal bir konferans düzenleyen Japon teknoloji devi, konsol ve oyun satışlarının yanı sıra PlayStation Plus servisi abonelik durumuna ait ayrıntıları gün yüzüne çıkartmıştı.

Bu hafta ise Business Segment Briefings 2022 kapsamında Game & Network Services Segment sunumu gerçekleştirildi ve Sony Interactive Entertainment lideri ve Üst Yöneticisi Jim Ryan, PlayStation’ın ileriye dönük stratejisi hakkında yeni bilgiler paylaştı.

Sony PlayStation için Neler Planlıyor?

Söylenene nazaran şirketin en büyük önceliği PlayStation 5 ile ilgili olarak tedarik meselesiymiş. Her ne kadar birinci yılda PlayStation 4 ile karşılaştırıldığında daha fazla satış yapılmış olsa da, ikinci yılda ivme kaybedildiğini biliyoruz. Önümüzdeki yıl farkın kapatılması planlanıyor iken, 2024 yılında ise satışların yeniden öne geçmesi hedefleniyor.

PlayStation 5 için yapılan planlardan bir oburu de canlı servis oyunları. Şubat ayında yapılan açıklama ile 2026 yılının Mart ayına kadar on canlı servis oyununun oyuncular ile buluşturulacağı söylenmişti. Yeni açıklamaya nazaran ise bu yılın geri kalanı için üç, önümüzdeki finansal yıl için altı, 2024 finansal yılı için on ve 2025 finansal yılı için de on iki olarak belirlenmiş.

Canlı Servis Oyunlarına Daha Fazla Yatırım Yapılacak

Belirtilene nazaran, 2019 yılı prestijiyle iş modeline bağlı olarak PlayStation 5 yatırımı % 88 ve canlı servis oyunlarına yatırım % 12 oranındaymış. 2022 finansal yılında klâsik oyunlara yatırım % 51 ve canlı servis oyunlarına yatırım ise % 49 olmuş. 2025 finansal yılında ise klasik oyunlara yapılacak yatırım % 45 ve canlı servis oyunlarına yatırım ise % 55 olacakmış. Öteki bir deyişle, canlı servis oyunları daha büyük kıymet arz etmeye başlayacak.

PlayStation VR 2

PlayStation 5 konsolunun yanı sıra PlayStation VR 2 için hem birinci parti hem de üçüncü parti toplamında yirmiden fazla oyun ile çıkışın gerçekleştirileceği müjdelendi. Şimdi bu oyunların tam listesi yayınlamamış olsa da, bu yıl içerisinde duyurulmuş olan Horizon: Call of the Mountain bu listede yer alıyor.

Bungie Stüdyosu ile Daha İçli Dışlı Olunacak

Sunumun ilerleyen kısımlarında birleşme ve satın alım faaliyetlerine de değinildi. Ne var ki yalnızca Bungie ile yapılan sinerjiden bahsedildiğini söyleyelim. Satın alım sonrasında Amerika menşeli stüdyo, canlı servis konusundaki uzmanlığı ile hem PlayStation Studios ailesine hem de Sony Interactive Entertainment kısmına yardımda bulunacak. Buna karşılık olarak Sony Interactive Entertainment da pazarlama ve global iş operasyonları, PlayStation Studios merkezi servisler, yasal, finans, fiyatlandırma ve insan kaynakları açısından dayanak sunulacak.

Birinci Parti Oyunların PC’deki Satış Rakamları

PC (Epic Games ve Steam) platformuna da çıkan birinci parti oyunlarının aktüel satış sayılarına değinen Japon teknoloji devi, 2021 yılı finansal içerisindeki satışlardan seksen milyon dolar gelir elde etmiş. 2020 yılında bu gelirin otuz beş milyon dolar iken, 2022 finansal yılı içerisinde ise üç yüz milyon dolar düzeyine ulaşması bekleniyormuş. Days Gone, God of War ve Horizon: Zero Dawn – Complete Edition satışlarının aktüel durumu ise şöyle;

  • Days Gone (PC) – 852.000 ünite satışı
  • God of War (PC) – 971.000 ünite satışı
  • Horizon: Zero Dawn – Complete Edition – 2.398.000 ünite satışı

Mobil Oyunlara Daha Fazla Yönelim Olacak

Son olarak Sony Interactive Entertainment, bünyesindeki büyük markaları daha fazla oyuncuya ulaştırabilmek için, önde gelen taşınabilir oyun geliştiricileri ile iştirak kuracak iken kendi içinde taşınabilir stüdyo ve proje ağı oluşturmayı, başka stüdyoların oyunlarını yayınlamayı ve uygun olan durumlarda çapraz platform takviyesini genişletmeyi de planlıyormuş.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu