Spor

Şaban öğretmen köy okulunun ismini sporla duyurdu

Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesine bağlı bir köy okulunda yöneticilik ve öğretmenlik yapan Şaban Küreş (34), spor yüklü eğitim metoduyla öğrencilerin derslerindeki muvaffakiyet oranını artırmayı ve okulun ismini sporla duyurmayı başardı.

Okulun müdür vekili ve vücut eğitimi öğretmeni Küreş, 2013 yılında Kırklareli’ne yaklaşık 57 kilometre, Pınarhisar ilçesine 12 kilometre aralıktaki Cevizköy’de bulunan ortaokulda misyona başladı.

Küreş, okul deposundaki patlak topları görünce branşı gereği öğrencilerini spora olan ilgisini artırmak için fazlaca mesai yapması gerektiğini anladı.

Hem sağlıklı kuşaklar yetiştirmek hem de öğrencilerin okula ilgisini artırmak isteyen Küreş, “Üç patlak topun muvaffakiyet hikayesi” ismini verdiği bir proje uygulamaya koydu. Projenin gayesi öğrencileri çeşitli spor branşlarıyla tanıştırmak ve sporu sevdirmekti.

Küreş, kısa müddette maksadına ulaştı, spor ile tanışan öğrencilerin okula bağlılığı ve derslerdeki başarısı artmaya başladı.

Akabinde “Kalbine dokun ki kalbine dokunsun” projesi ile de öğrencilere bocce, okçuluk, futsal üzere 16 spor branşını da öğreten Küreş, kısa müddette bir hayırseverin takviyesiyle 84 mevcutlu köy okuluna tam donanımlı bir spor salonu kazandırdı.

– Sporla ilgilenen öğrencilerin akademik muvaffakiyetleri arttı

Küreş, AA muhabirine, öğretmenliğin bir insanın gelecek seyahatindeki en değerli yol göstericisi olduğunu söyledi.

Okula atanması sonrası gördüğü patlak topların kendisini motive ettiğini anlatan Küreş, hayal ve motivasyonun olduğu yerde imkanların el birliğiyle her vakit oluşturulabileceğini gördüğünü tabir etti.

Öğrencilerle münasebetlerinin düzgün olması, karşılıklı sevginin kaynaşmayı da beraberinde getirdiğini belirten Küreş, şöyle konuştu:

“Okula geldiğim yıl çocuklarla bağlantımız çok hoş oldu. Birinci evvel çocuklarla birlikte küçük küçük muvaffakiyetler elde etmeye başladık. Bu küçük başarılarımız ilçe ve vilayetimizde fark edilince imkanlar doğmaya başladı. Bir basketbol ve voleybol alanı yaptırdık okulumuza. Voleybol grubu oluşturmaya başladık daha sonra bu grubumuz bir kulüp oldu. 8 yıllık serüvenimiz sonunda bu çocuklarla Türkiye Voleybol Federasyonu Bayanlar 2. Ligi’ne kadar yükseldik. Bu formda hayatımız devam ederken ondan sonra bir spor salonu imkanı doğdu. Hayırsever biri okulumuza spor salonu yaptırdı. Çocuklarla çizim yapa yapa, hayal ede ede spor salonumuza kavuştuk.”

Küreş, futbol, bocce, okçuluk, futsal ve atletizm alanında müsabakalara katıldıklarını ve dereceler elde ettiklerini belirtti.

Okullarının isminin sporla anıldığını bildiren Küreş, sporla uğraşan çocukların akademik muvaffakiyetlerinin da arttığını vurguladı.

– “Okulumuzdaki 67 öğrencinin spor lisansı var”

Sporla öğrencilerinin özgüvenlerinin de arttığını bildiren Küreş, “Öğrenci öğretmenini, okulunu severse muvaffakiyet artar. Sporla öğrencilerin özgüvenleri arttı.” dedi.

Küreş, okulda 67 öğrencinin spor lisansının olduğunu belirtti.

16 spor branşında yarışlara katıldıklarını lisana getiren Küreş, “Sporun, sanatın mutlaka akademik muvaffakiyete katkısı çok. Akademik başarısı yüzde 50 yahut 60 olan çocuklarım sporla tanışınca yüzde 80 ve 90’la ortaokul eğitimini tamamlıyor.” dedi.

– “Bu okulu bize Şaban hoca sevdirdi”

Öğrencilerden Bahadır Efe Çekil ise futbol ile okulu olan ilgilisinin arttığını belirtti.

Spor sayesinde derslerinde başarılı olmaya başladığını belirten Çekil, her sabah okula gelirken heyecanlandığını kaydetti.

Öğrencilerden Cansel Çoban da taşımalı sistemle Poyralı köyünden Cevizköy Ortaokuluna geldiğini anlattı.

Okulunda lisanslı voleybolcu olduğunu bildiren Çoban, “Bu okulu bize Şaban hoca sevdirdi. Bize yakınlığı, bize öğretmenliği, ağabeyliği ile okulu sevdirdi.” sözlerini kullandı.

 

 

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu