Teknoloji

Microsoft ve Intel, işlemci için güçlerini birleştirdi!

Intel, yonga pazarında TSMC üzere rakipleriyle uğraş etmek için vites artırdı. Çip üretim hizmetlerini yöneten grubunu Intel Foundry olarak tekrar isimlendirdiğini açıkladı. Şirket ayrıyeten bu operasyonların birinci büyük müşterisinin ise Microsoft olacağını duyurdu.

Microsoft, işlemci için Intel 18A mimarisi kullanacak

Microsoft CEO’su Satya Nadella, iştiraki onaylamak üzere Intel Foundry Direct Connect aktifliğine katıldı. Microsoft tarafından üretilen yarı iletken çipin Intel’in yakında çıkacak olan 18A mimarisini kullanacağını lisana getirdi. Bu da 18A için büyük bir pazar manasına geliyor.

Microsoft’un çip dizaynının detayları şimdi bilinmiyor. Lakin yazılım devi, geçtiğimiz yıl yapay zeka odaklı iki işlemci planladığını duyurmuştu. Üretimde Intel’in mimarisini kullanmak, Microsoft’un yapay zeka ve makine tahsili çalışmalarına büyük katkı sağlayacak.

CEO Nadella yaptığı açıklamada iştiraki heyecan verici ve “sektörel dönüşüm için çok önemli” olarak nitelendirdi. En gelişmiş çiplerin “güvenilir şekilde” tedarik edilmesinin muhtaçlık olduğunu söyledi. Bu noktada TSMC’nin Tayvan’da olduğunu ve Çin’in baskısı altında olduğunu belirtmek gerekiyor.

Öte yandan Intel, 18A sürecinin yol haritasını gösterdi. Birebir vakitte Intel 14A’nın da geliştirilmekte olduğunu duyurdu. Cadence, Synopsys ve Ansys üzere sektörel şirketler ile çip üretiminde birlikte çalışacağını tabir etti.

Intel’in yapay zeka tarafında Microsoft’un da iştirakiyle süratle büyümesi bekleniyor. Öte yandan Microsoft ise kendi yarı iletken çipleriyle OpenAI ve kendi araştırmalarına taban hazırlamak istiyor.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu