Teknoloji

Hindistan sonunda yapay zeka işine el attı!

Amerika ve Çin başta olmak üzere, birçok ülke teknoloji yatırımlarını artırmış durumda. Hindistan da bu ülkelerin ortasında katılarak, bilhassa yapay zeka alanında büyümeyi hedefliyor. 250 milyar dolar hacminde bir bilişim bölümüne sahip olan ülke, bu kabiliyetini ve genç nüfusunu kullanarak bu alandaki kıymet trendi yakalamak istiyor. İşte tüm detaylar…

Hintli bilgisayar mühendisleri, bilhassa Silikon Vadisi olmak üzere birçok farklı yerde imza attıkları başarılarla bilinmekte. Mumbai kentinde düzenlenen kongrede, 2027 yılında yapay zeka pazarının 300 milyar dolarlık bir büyüklüğe erişeceği, bunun yaklaşık 17 milyar dolarlık kısmının ise direkt olarak Hindistan’daki talepten doğacağı tespit edildi.

Hindistan, yapay zeka yatırımlarını artıracak

İlk bakışta ülkede geniş kapsamlı bir yapay zeka altyapısının bulunmaması büyük bir eksilik üzere görünse de, ülkenin sahip olduğu dinamizm sayesinde uzun devirde OpenAI üzere bir firma bile çıkarma potansiyeli olduğu savunuluyor.

Devlet teşebbüslerinin yanında özel şirketler de yapay zeka teknolojileri konusunda hayli istekli. Hindistan’ın en zenginlerinden Mukesh Ambani’nin Reliance Industries  firması, ülkenin üst seviye okulları için ChatGPT gibisi bir sohbet robotunu gelecek ay kullanıma sunmaya hazırlanıyor.

Diğer bir milyarder Vinod Khosla’nın da Hindistan için özel olarak tasarlanmış yapay zeka modellemeleri için büyük paralar harcadığı konuşuluyor. Microsoft’un Hintli CEO’su Satya Nadella ise geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, yapay zeka teknolojisinin ülkeler ve şirketler için artık bir mecburilik haline geldiğini, bu trendi yakalamakta başarısız olanların ise büyük bedeller ödemek zorunda kalacağını söylemişti.

Peki siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Hindistan’ın uyguladığı strateji gerçek mu? Cevaplarınızı aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle basitçe paylaşabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için çok pahalı.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu