Teknoloji

Elektrikli araç pazarında yeni devir: Satışlarda büyük sıçrama!

Global elektrikli araç (EV) pazarı, son devirde kaydettiği satış sayılarıyla dikkat çekiyor. Ocak ayında, geçen yılın birebir devrine nazaran %69 artışla 1.1 milyon adede ulaşan KONUT satışları, elektrikli araç dalının süratle büyüdüğünü gösteriyor.

Bu artış, Avrupa, Amerika ve Kanada ile birlikte Çin’de de KONUT satışlarının kıymetli ölçüde arttığını ortaya koyuyor. Lakin aralık ayına nazaran görülen %26’lık düşüş, pazar dinamiklerindeki mevsimsel ve ekonomik tesirleri de gözler önüne seriyor. İşte detaylar…

Elektrikli araç satışları her geçen gün artıyor!

2022 yılında küresel elektrikli araç satışlarının 10 milyonu aştığı ve yeni araç satışlarının %14’ünü oluşturduğu belirtiliyor. Bu oran, 2021’de yaklaşık %9, 2020’de ise %5’ten daha azdı. Çin, 2022’de küresel elektrikli araç satışlarının yaklaşık %60’ını oluşturarak liderliğini sürdürdü. Avrupa, satışlarını %15’in üzerinde artırarak ikinci en büyük pazar pozisyonuna gelirken, Amerika Birleşik Devletleri’nde MESKEN satışları %55 artışla %8’lik bir pazar hissesine ulaştı.

Q2 2023’te küresel KONUT satışlarının %50 arttığı, bu artışın bilhassa Batı Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’daki yeni pazarlardan geldiği belirtiliyor. Lakin Çin’in ekonomik zorluklar nedeniyle öteki büyük pazarlara kıyasla daha düşük bir büyüme oranı (%37) sergilediği gözlemleniyor​​.

2023 yılında KONUT satışlarının karşılaştığı zorluklar ortasında, Çin’deki sübvansiyonların sona ermesi, Avrupa’daki güç krizi ve enflasyon, ABD’de ise resesyon tasaları yer alıyor. Buna karşın, uzun vadeli beklentilerin etkilenmediği ve Çin’in KONUT pazarının sübvansiyonsuz bir ortama ahenk sağlayacağı öngörülüyor.

Çin’in 2022’de yeni güç araç satışlarının 6.7 milyon adede ulaşarak 2021 sayılarını ikiye katladığı, NEV satışlarının Kasım 2022 prestijiyle ülke genelindeki toplam araç satışlarının %33.8’ini oluşturduğu belirtiliyor.

Bu büyüme trendi ve karşılaşılan zorluklar, KONUT pazarının dinamik yapısını ve gelecekteki potansiyelini gösteriyor. Elektrikli araçların, etraf dostu alternatifler olarak benimsenmesi ve teknolojik yeniliklerle birlikte daha erişilebilir hale gelmesi bekleniyor.

Dolayısıyla 2024’ün yeni rekorları beraberinde getireceğini şimdiden öngörebiliyoruz. Hatta 2024 yılında elektrikli araçların tüm yeni yolcu araç kayıtlarının %25’ini oluşturması ve küresel satışların 17 milyon adedi aşması bekleniyor.

Uzun vadeli beklentilere nazaran, 2030’da elektrikli araçların küresel satışlardaki hissesinin %65’e yaklaşması öngörülüyordu. Lakin 2024 kestirimleri, bu seyahatin başlangıcında KONUT pazarının halihazırda değerli bir büyüme kaydettiğini ve gelecek on yılda bu trendin devam edeceğini gösteriyor. Yani 2030’a geldiğimizde bu oran %65’in üstünde olacak.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu