Sağlıklı Yaşam

D Vitamini ve Demir: Kadınların Kışın İhtiyaç Duyduğu 4 Temel Besin

Vücutta sağlıklı bir üreme sisteminin çalışması için kışın ihtiyacınız olan besinlerin listesi burada. Dünyanın çoğu yerinde kış, neredeyse hiç güneşlenmediğiniz anlamına gelir. Bizi doğal D vitamini kaynağından mahrum bırakır. Bunun dışında, çoğumuz havalarda daha az enerjik hissederiz ve beslenme açısından zorlanırız.

Bu kadınlar için erkeklerden biraz daha zor oluyor. Farklı beslenme gereksinimlerimiz var ve çoğu zaman karşılanmıyorlar, bu da formda ve sağlıklı kalmak için mücadele etmemize neden oluyor. Özellikle kışa uygun sağlıklı bir diyet, bu durumda sağlığı tekrar yoluna koymak için en iyisi olabilir. Kış aylarında tek başına kıyafetlerin bize faydası olmaz.

Kış aylarında tek başına kıyafetlerin bize faydası olmaz. Vitamin ve minerallere ihtiyacımız var. Veganlar, vejeteryanlar ve vejeteryan olmayanlar için uygun seçenekleri bulmak için aşağı kaydırın.

D vitamini​


D vitamini vücudunuzun ihtiyaç duyduğu en temel besindir. Cildin ihtiyacı olduğu için kışın bu vitaminden doğru miktarda tüketmek gerekiyor.

ve kırıklar, kadınlarda vücuttaki optimum D vitamini miktarını koruyarak azaltılabilecek önemli mortalite ve morbiditeye neden olur.

Ayrıca bağırsak mikroorganizmalarını sağlıklı tutar, formda kalmanıza yardımcı olur ve adet döngüsü üzerindeki olumsuz etkileri önler. D vitamini, kadınlar arasında kemik yoğunluğunu iyileştirmesiyle bilinir ve vücudun iltihaplanma ve enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olur.

D Vitamini Kaynakları​

Veganlar, güçlendirilmiş soya sütü, mantar, güçlendirilmiş tahıllar, güçlendirilmiş badem sütü ve güçlendirilmiş pirinç sütü gibi gıdaları tüketerek her gün yeterli alabilirler.

Vejeteryanlar için inek sütü, peynir, tofu, margarin ve meyveler zengin D vitamini kaynaklarıdır. Vejetaryen olmayanlar kılıç balığı, somon, ton balığı ve sardalya gibi yağlı balıkları diyetlerine dahil etmelidir.

C vitamini​


Bu besin vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve soğuk algınlığının şiddetini azaltır. Fetüsün veya yenidoğanın gelişimi ve büyümesi nedeniyle hamile ve için çok önemlidir.

Vitamin ayrıca seviyelerinde bir artışa katkıda bulunur, bu da progesteron seviyelerinde düşüşe neden olur.

C Vitamini Kaynakları​

için en iyi bitki kaynakları frenk üzümü, biber (kırmızı ve yeşil), lahana, papaya, brüksel lahanası, brokoli, lahana, kivi, greyfurt, mango, portakal, tere, ahududu ve domatestir. Vejeteryanlar, vücuttaki doğru miktarda besin maddesini korumak için birçok seçeneğe sahiptir. Vejetaryen olmayanlar, böbrek, kalp ve karaciğer gibi organ etlerini içerebilir.

Demir​


Demir, hemoglobin üretiminden sorumludur. Kış mevsiminde, demir açısından zengin bir yiyecek eklemek, yorgunluk, soğuk eller ve ayaklar, kırılgan tırnaklar ve baş ağrıları yaşamamanıza yardımcı olabilir.

Vücut ısınızı düzenlemeye yardımcı olabilir.

Demir Kaynakları​

Veganlar ve vejeteryanlar için demirin bitki kaynakları mercimek, nohut, fasulye, soya peyniri, kaju fıstığı, chia tohumu, öğütülmüş keten tohumu, kenevir tohumu, kabak çekirdeği, kuru kayısı ve incir, kinoa ve zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıllardır. Vejetaryen olmayanlar için kaynaklar kırmızı et, örneğin kuzu eti, dana eti ve keçi dalağı olabilir.

B vitamini​


Süper vitamindir çünkü kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna, hücrelerin metabolizmasının ve sinirlerin işlevinin iyileştirilmesine ve DNA üretimine yardımcı olur.

B Vitamini Kaynakları​

Veganlar ve vejeteryanlar, tam tahıllar (yulaf, kepekli ekmek, kepekli makarna ve kahverengi pirinç), kinoa, müsli, güçlendirilmiş vegan kahvaltılık tahıllar, güçlendirilmiş soya sütü, avokado, badem dahil olmak üzere bol miktarda B vitamini kaynağına sahiptir. Brüksel lahanası, kestane ve fındık.

Tavuk, et, balık ve yumurta, yumurta yiyenler ve vejetaryen olmayanlar içindir.

Yukarıda belirtilen besinler, üreme sisteminin sağlığı ve vücudun düzgün çalışması için çok önemlidir. Kış aylarında bu besinleri almak sağlıklı bir bağışıklık sistemini korumaya, sıcak kalmaya ve hastalıklarla savaşmaya yardımcı olur. Ancak ciddi eksiklik durumlarında mutlaka bir sağlık uzmanına danışmalısınız.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu