Spor

Avrupa şampiyonu Tuğba Danışmaz, Olimpiyatlara hazırlanıyor

Avrupa şampiyonu ulusal atlet Tuğba Danışmaz, 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’nın hazırlıklarını tertibe mesken sahipliği yapacak Fransa’nın başşehri Paris’te sürdürüyor.

İstanbul’da düzenlenen 2023 Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’nda bayanlar üç adım atlamada altın madalya kazanan Tuğba Danışmaz, 2024 Paris Olimpiyatları’na ait hazırlık sürecini AA muhabirine kıymetlendirdi.

Hazırlıklara ekim ayında başladıklarını anlatan ulusal atlet, dönem öncesi sıhhat, antropometrik, biyomekanik ve performans testlerinin yapıldığını belirtti. Test sonuçlarına nazaran antrenörü Cahit Yüksel ile idman planı oluşturduklarını tabir eden Tuğba Danışmaz, şunları kaydetti:

“Daha sonra çalışmalarımıza yaklaşık 20 gün Antalya’da devam ettik. Antalya kampı sonunda havasının sıcak olması ve rakımının yüksek olması nedeniyle idmanlarımızı Güney Afrika’da sürdürdük. Epeyce başarılı ve verimli geçen bu süreçten sonra, salon döneminin açılmasıyla Paris’te hem müsabakalara katılıp yaptığımız idmanların tesirini ve eksikliklerimizi görmek hem de ranking puanımızı artırmak için yarışlara katılmayı planladık. Bu süreç, büsbütün haziran ayındaki Avrupa Şampiyonası ve 2024 Paris Olimpiyatları’na hazırlık sürecimizin birer modülü olacak.”

Üç adım atlama bayanlarda 14,55 metrenin olimpiyat kotası olarak belirlendiğini vurgulayan ulusal sportmen, “Ancak bununla bir arada müsabakalardan kazanılan puanlarla genel sıralama da yapılmakta. Ben 14,55’lik barajı geçmemiş olmama karşın (14,31) 32 kişinin davet edileceği müsabakada dünyanın en yeterli 11’inci atleti durumundayım. Natürel ki amacımız 14,55 ve daha âlâ bir derece atlamak.” diye konuştu.

En büyük garantisi antrenörü Cahit Yüksel

Tuğba Danışmaz, kazandığı Avrupa şampiyonluğunun akabinde sorumluluğunun arttığını anlatarak, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Sorumluluğun artması bu hayatın ve sporun olağan akışında olan bir durum. Bizim deneyimlerimiz bunu kaldırabilecek kadar fazla. O nedenle çok takılmadan, yapılması gerekenleri yaparak, plan ve programımıza sadık kalarak, akılcı bir biçimde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Gerilim ve dertlerimiz bulunmuyor. Rotamızı ve bu rotadaki zorluklarımızı biliyoruz. Her deneyimli kaptan üzere gemiyi limana sakin ve başarılı bir formda getireceğine inandığım, bilgi ve deneyiminin beni buralara kadar getirirken, öngördüğü her şeyin gerçekleştiğine inandığım antrenörüm Cahit Yüksel ile huzurlu bir biçimde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Cahit Yüksel hocamın da daima söylediği üzere birileri bir şeyleri başarabiliyorsa biz de başarabiliriz.”

Şampiyonluğun hayatında değerli bir değişikliğe neden olmadığını lisana getiren ulusal atlet, “Yine hayatımız kamplarda ve atletizm pistinde geçiyor. Zira daha yapılacak çok işimiz, gayelerimiz var. Daha çok çalışmamız ve bu muvaffakiyetleri tekrarlamamız için daha büyük sorumluluğumuz var. Elbette manevi olarak çok şey kattı. Maddi olarak çok şey kattı diyemem. Zira ödül konusunda beklediğimiz mükafatı alamadık. Bu hususta biraz ıstırap yaşadık ve bu kasvet hala devam etmekte. Avrupa Şampiyonası’nda kazandığımız mükafatın fakat yüzde 20’sini alabildik. Açıkçası bu beni çok üzdü ancak olsun. Ben, Avrupa şampiyonu olup, İstiklal Marşı’nı tüm Avrupa’ya dinlettim. Bu benim hayatımda birçok şeyden daha değerli. İşin maddi kısmı değerli ancak en değerli kısmı değil. Muvaffakiyetin manevi kısmı daha çok kıymetli diye düşünüyorum.” tabirlerini kullandı.

Rakiplerle kamp yapıyor

Tuğba Danışmaz, idmanlarını kuvvet, hız ve teknik çalışma üzerine planlandıklarını vurgulayarak, “En kıymetli kısmını, teknik yanılgıları düzeltici ve performansı artıracak teknik hünerleri kazanarak mükemmelleştirmeye çalıştığımız kısım oluşturuyor. Halter, sıçrama ve koşu idmanları ile de bu sürece katkı sağlamaya çalışıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Doruğa yarışan atletlerle birebir ortamda kamp yaptıklarını belirten ulusal atlet, şöyle devam etti:

“Rakiplerimizin neler yaptığını görmek, onlarla tıpkı havayı soluyup, idmanlarımızı karşılaştırarak hangi düzey de olduğumuzu görmek açısından avantaj. Bu vakit içerisinde gördüğümüz, onlardan hiçbir eksiğimiz olmadığı ve idman manasında yeterli bir yerde olduğumuzdur. Lakin tek farkımız onların atletizm kültürü bizim çok önümüzde ve onların yaşanan süreçlere büsbütün muvaffakiyet yahut başarısız olarak bakmamaları. Muvaffakiyet ve başarısızlığın mümkün olduğu, hayatın içerisinde olan bu durumun ortadan kalkması için daha çok çalışmanın gerektiği konusundaki farklılığımız. Yani başarılı olunduğunda göklere çıkarıp, başarısız olunduğunda yerden yere vurulmuyorlar. Ömrün kendisi üzere inişler ve çıkışlar olabileceğini öğrenmemiz gerekiyor.”

Atletizmin dünya yıldızlarıyla birebir ortamı paylaşmanın yurt dışı kampının hoşluklarının biri olduğunu anlatan Tuğba, “Onlarla birebir ortamda idman yapmak ve kendimi oralarda görmek çok değerli ve hoş. O nedenle onlarla birebir düzeyde olduğumu görmek beni yarışlarda daha da fazla motive etmekte. Benim için yurtdışı kamplarının en makus tarafı ise yemekler. Yemek yemeyi seven biri olarak damak tadımızın farklı olması ve Türk yemeklerini özlemek. Arkadaşlarımdan ve ailemden uzunca bir müddet farklı kalıp, otel odalarında kalmak en sevmediğim şeyler.” diye konuştu.

Avrupa şampiyonluğunun akabinde atletizm dünyasından tanınırlığının arttığını aktaran Tuğba Danışmaz, “Dünya yıldızlarının gelip beni tebrik etmesi tanım edilemez bir memnunluk. Dünya atletizmi artık beni tanıyor ve benim dünyada bir yerim olduğunu, beni takip edenler, neler yaptığımı merak edenler olduğunu görmek beni keyifli ediyor. Bana düşen vazife, bunu devam ettirebilmek ve ülkemi dünyada en hoş halde temsil edebilmek.” biçiminde görüş belirtti.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu