Teknoloji

AWS, Türkiye’deki birinci CloudFront Edge Location’ı kullanıma sundu!

Amazon Web Services (AWS), İstanbul, Türkiye’deki birinci Amazon CloudFront Edge Location’ın (uç konum) kullanıma sunulduğunu duyurdu. Yeni Edge Location, AWS global ağına inançlı, muteber, yüksek performanslı ilişkinin yanı sıra Amazon CloudFront, AWS Shield ve AWS Web Uygulaması Güvenlik Duvarı (WAF) üzere AWS servisleri için takviye sağlıyor.

AWS CloudFront Edge Location kullanıma sunuldu

Türkiye’deki müşteriler, yeni Edge Location aracılığıyla iletilen dataların gecikme süresindeki yüzde 30’a kadarlık düzgünleştirme sayesinde son kullanıcılara daha süratli ve daha çabuk cevap veren uygulamalar sağlayabilirler.

AWS, tüm bulut sağlayıcıları ortasında en büyük global altyapı ayak izine sahip. Amazon CloudFront Edge Location’ın kullanıma sunulması sayesinde Türkiye, 51 ülkedeki 100’den fazla kentte, 600’den fazla CloudFront varlık noktası (POP) ve 13 bölgesel uç önbelleğinden oluşan ve en yüksek kalitede ağ performansıyla en inançlı, emniyetli ve ölçeklenebilir bulut bilişim ortamını sunmak üzere tasarlanmış ve oluşturulmuş AWS global altyapı ağına bağlanmış oldu.

Yeni AWS Edge Location’ı, data, görüntü, uygulama ve uygulama programlama arayüzlerinin (API’ler) dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılara ulaştırılmasını hızlandıran son derece inançlı bir içerik teslim ağı (CDN) olan Amazon CloudFront’un sağladığı tüm avantajları beraberinde getiriyor. Mahallî Amazon CloudFront müşterileri, içerikleri Türkiye Edge Location’ında önbelleğe alarak gelişmiş performans, ağ güvenliği ve uygulama seviyesinde müdafaadan yararlanabilirler.

Amazon CloudFront, trafik şifreleme ve erişim kontrolleriyle güvenliği artırıyor. Tüm Amazon CloudFront Edge Location’ları, AWS Shield ile birlikte kullanıldığında uygulama gecikmesini ve kesinti mühletini en aza indiren, her vakit açık bir ağ akışı izleme ve satır içi atak azaltma hizmeti sayesinde altyapı seviyesinde dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) tehditlerine karşı korunuyor.

Müşteriler, kullanıma hazır AWS Web Uygulaması Güvenlik Duvarı (WAF) müdafaasıyla yaygın güvenlik açıklarına ve bot akınlarına karşı müdafaa sağlamak için güvenlik kuralları oluşturup yapılandırabiliyorlar.

Amazon CloudFront, uygulama kaynağı olarak Amazon Simple Storage Service (Amazon S3), Elastic Load Balancing ve Amazon Elastic Compute Cloud (Amazon EC2) üzere AWS servisleriyle entegre oluyor. Ayrıyeten, Lambda@Edge ile özelleştirme için sunucusuz kodun son kullanıcılara yakın çalıştırılması dayanağı de sağlanıyor.

AWS Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın hususla ilgili şunları söyledi:

“Türkiye’deki varlığımızı genişletmeye devam etmekten ve müşterilerimize daha gelişmiş bulut teknolojileri sunmaktan heyecan duyuyoruz. Amazon CloudFront ile startup’lardan ticari kuruluşlara ve kamu kesimi kuruluşlarına kadar geniş bir yelpazedeki tüm müşterilerimiz daha süratli içerik teslimi ve gelişmiş güvenlikten faydalanıyor.

Lansmanını Ocak ayında yaptığımız AWS Outposts’un Türkiye’de kullanıma sunulmasının akabinde artık CloudFront’un Türkiye’deki yeni Edge Location’ınını duyuruyoruz. Bu iki yenilik, müşterilerimizin artan muhtaçlıklarını karşılama ve mahallî işletmelerin büyümesine ve Türkiye’deki ekonomik üretkenliğin artmasına yardımcı olma konusundaki kararlılığımızı vurguluyor. Kuruluşları, bulut benimsemelerini hızlandırırken yeni Edge Location altyapımızla daha fazla desteklemek için sabırsızlanıyoruz.”

Türkiye’de lokal AWS altyapısının kullanıma sunulması, eğitim, medya ve cümbüş, sıhhat, finansal hizmetler ve e-ticaret üzere çeşitli bölümlerdeki kuruluşların daha süratli inovasyon yapmasına yardımcı olacak.

BluTV, Türkiye’de önde gelen bir abonelik tabanlı isteğe bağlı görüntü hizmeti. BluTV’nin Headend Yöneticisi Asım Yılmaz şunları söyledi:

“Amazon CloudFront, uygulamalarımızı çalıştırmak için süratli, inançlı ve kolay yönetilebilir bir hizmet. Amazon CloudFront’un ölçeklenebilirliği, trafik yoğunluğumuzun tutarsız olduğu durumlarda en yüksek üretkenlik seviyesine ulaşabilmemiz için avantaj sağlıyor. CloudFront’un esnekliği, CDN altyapımızın en üst seviyede performans göstermesini sağlıyor ve BluTV kullanıcıları için kesintisiz ve yüksek kaliteli tecrübeler sunmamıza imkan tanıyor”

Doping Hafıza, milyonlarca Türk ilkokul, ortaokul ve lise öğrencisine görüntü tabanlı öğrenme ortamları sağlayan bir eğitim teknolojileri şirketi. Doping Hafıza CEO’su Mert Kalkavan şunları söyledi:

“Dünyanın en büyük öğrenme platformlarından biri olan Doping Hafıza’nın aylık toplam yayını 200 yılı aşkın eğitim içeriğinden oluşuyor. Eğitici oyun uygulamamız Dopiverse, dünyanın dört bir yanından çocukları gerçek vakitli etkileşimlerle eğitici faaliyetlere katılmak üzere bir ortaya getiriyor.

Öğrenme tecrübelerini yeni pazarlara taşıyabilmek için global ölçeklenebilirliği nedeniyle Amazon CloudFront’u tercih ettik. Türkiye’deki yeni Edge Location, bulutun suratı, maliyet uygunluğu ve ölçeklenebilirliği ile 81 vilayetteki müşterilerimize daha kaliteli hizmetler sunmamıza yardımcı olacak”

Yeni Amazon CloudFront Edge Location, AWS’in Türkiye’de devam eden yatırımlarının en sonuncusu. AWS, Aralık 2015’te Türkiye’de mahallî ofisini açtığından bu yana ülkedeki her ölçekten işletmeyi Bulut’a geçişlerinde desteklemeye devam ediyor.

Müşteri temsilcileri, tahlil mimarları, tahlil ortağı yöneticileri ve dayanak işçisinden oluşan bir grupla çalışıyor. Ocak 2024’te AWS, AWS altyapısını, AWS servislerini, API’lerini ve araçlarını neredeyse tüm bilgi merkezlerine, ortak yerleşim alanlarına ve kurum içi tesislere genişleten ve böylelikle ülkedeki müşterilere ve tahlil ortaklarına sahiden dengeli bir hibrit tecrübe sunan AWS Outposts’un Türkiye’deki bilgi merkezlerine ve kurum içi pozisyonlara gönderilip kurulabildiğini duyurdu.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu