Teknoloji

Apple Vision Pro Ayrıntıları ve Kullanılabilecek Tüm Uygulamalar

Apple’ın, mekânsal bilgi süreç çağını başlatacak olan yeni eseri Apple Vision Pro piyasaya çıktı. Apple’ın bu yeni sanal gerçeklik gözlüğü piyasaya çıkışından beri büyük bir merak uyandırdı. Güçlü bir M2 çipine sahip bu aygıt, gerçek dünya ile sanal dünyayı bir ortaya getirerek kullanıcıya harikulâde bir tecrübe vadediyor.

Böylesine güçlü bir aygıtın tüm yeteneklerini gösteren en değerli etken doğal ki uygulamalar olacaktır. Apple’ın Vision Pro ile birlikte kullanıcılara sunduğu uygulamaların yanı sıra, birden fazla üçüncü taraf uygulama da yakın vakitte Vision Pro’yla bir arada olacak. Şimdi tam bir liste bulunmasa da Vision Pro ile bir arada yapabileceklerinize gelin bir arada bakalım.

Genel çizgileriyle Vision Pro, kullanıcıların günlük hayatlarını daha da kolaylaştırmayı amaçlayan akıllı bir gözlük. Gözlüğün gelişmiş teknolojisi sayesinde oturduğunuz yerden birebir anda birden fazla etkileşim yapabilmeniz mümkün.

Kullanıcılar, şeffaf ekranla donatılmış olan Vision Pro sayesinde dijital içerikleri gerçek dünya ile birleştirerek görüntüleyebilirler. Örneğin, tarihi bir yeri ziyaret ederken tıpkı vakitte o yer hakkında aktüel bilgilere sahip olabilirsiniz.

Akıllı gözlüğün en etkileyici özelliklerinden biri de artırılmış gerçeklik. Vision Pro, etrafınızı izlemek ve anında bilgi sağlamak için çevresel algılama sensörleri kullanır. Bu sayede etkileşimli bir formda dijital objeleri gerçek dünyada konumlandırabilir, hareket ettirebilir ve bu objelerle etkileşime geçebilirsiniz.

Herhangi bir Apple aygıtında olduğu üzere, Vision Pro da yerleşik birkaç sistem uygulamasına sahip. Bu uygulamaların birden fazla, telefonunuzda şimdiye kadar yaptığınız günlük süreçleri epey kolaylaştırıyor. İster birden fazla sanal ekranla bir arada internette gezebilir isterseniz de sesli denetim sayesinde irtibat kurabilirsiniz. Tüm bunların hepsi kullanıma hazır sensör ve el hareketlerini algılayabilen kameralar sayesinde mümkün.

Vision Pro’yu kullanırken beşerlerle irtibat halinde kalabilmeniz için Apple’ın Mail, Bildiriler ve FaceTime uygulamasına da sahip olacaksınız.

Apple, sürükleyici 3D tecrübesinin tesirini anında hissedebilmeniz için Encounter Dinosaurs uygulamasını içeriyor. Mindfulness, sizi renk ve hareketle çevreleyerek apayrı bir tecrübe sunar.

Kullanıcılar, şu anda sadece Vision Pro üzerinden görüntülenebilen VisionOS App Store üzerinde daha fazla uygulama bulabilirler. Ayrıyeten Apple’ın iOS ve iPadOS uygulamaları için bir önizleme sitesi de mevcut. Bu sayede kullanıcılar bir Apple aygıtı kullanmadan bile yeni uygulamalara göz atabiliyorlar.

Apple’ın Vision Pro için benzeri bir App Store web sitesini yayınlaması bir yahut iki yıl alabilir. Lakin şu anda iPhone uygulamalarının neredeyse sonsuz farklı seçimleriyle karşılaştırıldığında bu hakikaten daha hudutlu olacaktır.

Vision Pro’nun birçok iPhone ve iPad uygulamasını çalıştırma yeteneğine sahip olduğunu belirtmekte de yarar var. Lakin bu maalesef sahip olduğunuz her uygulamayı yükleyebileceğiniz manasına gelmiyor. Zira şu anki durumda Vision Pro’nun çalıştırabileceği uygulamalar sonlu. Doğal ki ilerleyen vakitlerde kullanabileceğiniz uygulamaların sayısı değerli ölçüde artacaktır.

VisionOS ve Vision Pro uygulamalarını özelleştirmek için Ayarlar uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu sayede yalnızca aygıtınızda kullanabileceğiniz uygulamaları görüntüleme bahtınız olacaktır. Bu da sizin hangi uygulamayı yükleyebileceğinizi daha kolay anlamanıza yardımcı olur. Ayrıyeten Vision Pro’yu tercihlerinize uyacak biçimde görünümü, seçenekleri ve müsaadeleri ayarlama seçeneğiniz de olacak.

Vision Pro için şimdi özel olarak tasarlanmamış olsa da birtakım yerleşik Apple uygulamaları aygıtta evvelden yüklenmiş oluyor.

Örnek olarak, Haritalar uygulamasını panoramik bir formda kullanmak ve seyahat etmek istediğiniz yerleri daha ayrıntılı görmek isteyebilirsiniz. Lakin bu uygulamalar şimdi tam olarak optimize edilmedikleri için sizlere istediğiniz özellikleri sunmayabilirler. Alışılmış ki de bunun her vakit bu türlü kalmayacağını belirtelim. Apple, kısa müddet içerisinde kimi yerleşik uygulamalarını Vision Pro için optimize edecektir.

Apple, Vision Pro için App Store’da satışa sunulacak bir dizi üretkenlik uygulamasını listeledi. Bunlardan en kıymetli olanları da milyonlarca insanın kullanabileceği birkaç iş uygulamaları. Microsoft 365 ve kurumsal mesajlaşmalar için ülkü olan Slack uygulamasını örnek olarak verebiliriz.

Microsoft Teams

Apple Vision Pro’daki Teams uygulaması, iş arkadaşlarınızla, ailenizle ve arkadaşlarınızla işbirliğine yönelik kullanabileceğiniz bir uzamsal bilgi süreç uygulamasıdır. Uygulamayı kullanırken birebir vakitte Apple Vision Pro aygıtınızdan arama yapabilir, toplantılara katılabilir, sohbet edebilir ve belge paylaşabilirsiniz.

Şimdilik evvelden yüklenmiş üretkenlik uygulamaları dışında sadece bu iki uygulamadan bahsediliyor. Bunlarla bir arada Fantastical, iş akışınızı organize etmeye yönelik bir takvim uygulaması vazifesini görüyor.

Fantastical

Apple Vision Pro için büsbütün tekrar tasarlanan takvim uygulaması Fantastical, tüm aygıtlarınızda olduğu üzere uygulamanın tam özelliklini destekliyor. Takvim setlerinden konferans davetlerine kadar her şey mekansal bilgi süreçle birlikte faal bir halde çalışıyor.

JigSpace

JigSpace uygulaması ise, objelerin içini görmek için detaylı görünümler, animasyonlu slaytlar ve kesit imajlar içeren 3D sunumlar oluşturmanıza ve incelemenize imkan tanıyan bir AR uygulamasıdır.

Adobe Lightroom

Adobe’un tanınan fotoğraf düzenleme uygulaması Lightroom, Vision Pro sayesinde daha kolay fotoğraf düzenlemenize ve her şeyi anlık olarak görebilmenize imkan tanıyor.

Apple, ortalarında Disney+, Max, Amazon Prime Görüntü, Paramount+, Peacock, Pluto TV, Tubi ve Discovery+’ın da bulunduğu çeşitli yayın uygulamalarının Vision Pro için hazır olacağını söyledi. Bu uygulamaların yanı sıra, ESPN, NBA, MLB, PGA Tour ve Fubo uygulamalarıyla bir arada spor maçlarını da izlemek mümkün olacak.

Netflix ve YouTube için şimdi resmi bir Vision Pro uygulaması bulunmuyor. Lakin Safari tarayıcısıyla bir arada yayın akışını destekleyen uygulamalar kullanılabiliyor ve tüm hizmetlerden faydalanabiliyorsunuz. Lakin mevcut tarayıcının yayın akışı büyük olasılıkla 3D üzere ortam özelliklerini desteklemeyecektir. Bu sebeple Netflix’in yahut YouTube’un Vision Pro için resmi bir uygulama dayanağı sunmasını beklemeniz gerekebilir.

Ancak Disney+ uygulaması, görüntü izlerken etrafınızı saran 3D ortam özellikleri sunarak art plan sahnelerini destekliyor. Bu sayede Vision Pro ile bir arada Disney+ uygulamasını kullanarak sinema tecrübenizi epeyce yükseltebilirsiniz.

Apple eserleri hakkında genel bilgiye sahip olan Mark Gurman, bir Tweet’inde, VisionOS App Store’un eşsiz özelliklerinden yararlanacak formda tasarlanacak 230’dan fazla lokal Vision Pro uygulamasınsa sahip olacağını paylaştı.

Apple, Vision Pro kullanıcılarının, Apple Arcade ile 250’den fazla oyuna erişebileceklerini söyledi. Lakin bu sayı daha başlangıç. İlerleyen süreçlerde çok daha fazla oyunun aygıt üzerinde oynanabilir olacağı öne sürülüyor. Bunun yanı sıra Vision Pro’da oyun oynamaktan bahsedilirken, VisionOS için oluşturulmuş yepisyeni bir mekansal tecrübenin de olacağı söyleniyor.

Ayrıca Apple Vision Pro özel kimi değişik VR oyun da yakın süreçte çıkış yapacak. Bunlardan birkaçı, animasyonlu modüllere sahip D&D esintili bir karma gerçeklik masa oyunu olan Demeo ve oturma odanızda yahut çeşitli ortamlarda hür atışlarla arcade şekli basketbol oynamanıza imkan tanıyan Just Hoops oyunu.

Vison Pro için birkaç sürükleyici oyunun ismini esasen daha evvelce duymuştuk. Örnek olarak konuttan çıkmadan da oynayabileceğiniz minyatür golf oyunu olan What the Golf.

Apple, Vision Pro’nun bir milyondan fazla iPhone ve iPad uygulamasıyla uyumlu olduğunu söylüyor.

Apple’ın geçmişte Apple Silicon ile piyasaya sürülen birinci Mac’ler hakkında da emsal tezlerde bulunduğunu hatırlatalım. Lokal Mac uygulamaların olmaması kullanıcılara tasa vermiş olsa da Apple, bu uygulamaların Rosetta üzerinde çalışan Intel uygulamalarının performansı ve uyumluluğu konusunda bir garanti veremiyordu.

Bir aygıt için tasarlanmş bir uygulamayı, çalışma mimarisi tıpkı olsa bile farklı bir platforma taşımak sanılanın tersine kolay bir süreç değil. Vision Pro’da dokunmatik arayüz olmadığından, baş hareketlerinizi algılayan bir sistem üzerinde çalışıyor. Pek çok uygulama akıllı gözlüğe indirilmeye hazır bile olsa pek çok problemle karşılaşmak mümkün.

Geliştiriciler, Vision Pro uygulamalarının, mekansal hesaplamaya yönelik özellikleriyle birlikte platforma mahsus olması gerektiğini söylüyor. Bu nedenle, mevcut Vision Pro uygulamaları dışında, esasen iPhone ve iPad’lerde çalışan uygulamaların daha stabil ve uyumlu çalışabilmesi için gerekli optimizasyonların yapılması gerektiğini söylüyor.

Apple Vision Pro ile ilgili gelecek tüm uygulamaları ve yaşanacak tüm gelişmeleri sizlerle paylaşıyor olacağız.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu