Teknoloji

2022 Yılında Aşk Dolandırıcılığının Maliyeti ABD’de 1.3 Milyar Dolara Ulaştı

Dolandırıcıların para ya da fotoğraf isteme prosedürü  geçmişte kaldı. Romantik dolandırıcılık metotları gelişti. Dijital güvenlik şirketi ESET sevgililer günü öncesinde ihtarlarda bulundu, dikkat edilmesi gerekenleri paylaştı.

Mesajlaşma uygulamalarını kullanan kişi sayısı 2023 yılında 3.3 milyarı aştı. En çok kullanılan uygulamalar ortasında WhatsApp, Facebook Messenger ve WeChat geliyor.

Dolandırıcılar bu platformlara para ya da bilgi aşkıyla bakıyor. İletileşme uygulamaları öbür tehditlerin yanı sıra hem kimlik avı hem de çevrimiçi aşk dolandırıcılığı için bir platform haline dönüşüyor. 2019’dan 2022’ye kadar ABD Federal Ticaret Komisyonu’na  bildirilen aşk dolandırıcılığına atfedilen kayıp ölçüsü 493 milyon dolardan 1.3 milyar dolara yükseldi. Toplumsal ağlar ve iletileşme uygulamaları, 2022’de bir aşk dolandırıcılığı nedeniyle para kaybettiğini söyleyenlerin yüzde 59’u için birinci irtibat platformuydu.

Genel dijital güvenlik farkındalığının artmasıyla birlikte dolandırıcıların taktikleri de değişiyor. İrtibat kurdukları şahıslara  bir riskli cümle gönderiyorlar: “Hadi gidip öbür bir yerde sohbet edelim.” Ekseriyetle kurban, üçüncü taraf uygulama mağazalarında yahut web sitelerinde sunulan yeni ve bilinmeyen bir uygulamaya yönlendirilir. Bu sayede kullanıcıdan akıllı telefondaki özel dataları okuyabilen casus araçları indirmesini sağlar. Bu üzere durumlarda en güçlü silah art planda çalışan uygulamanın kuşkulu faaliyetlerini tespit edebilecek muteber bir siber güvenlik tahliline sahip olmaktır.

Dolandırıcılar, arkadaşlık sitelerinde düzmece kimliklere bürünür. Yalnız bireylerle arkadaş olarak, bu bireylerle yakın bir bağlantı kurar ve bu şahıslara evlilik teklifinde bile bulunabilirler. Lakin kısa müddet sonra para yahut kullanabilecekleri yeni bir banka hesabı açmanızı isteyebilirler. Dolandırıcılıklarını ilerletmek için bu hesapları kullanır ve romantik münasebet kurbanını bir para kuryesine dönüştürürler.

Buluşmadan kaçınmak için mazeretler uydurmak: Dolandırıcı, tekraren bunu yapmaya istekli olduğunu belirtmesine karşın yüz yüze görüşmekten kaçınacaktır.

İşler çok süratli ilerliyor: Yeni “partneriniz” yalnızca birkaç gündür sohbet ediyor olmanıza karşın derin bir ilgi/şefkat ve tahminen de yakınlık isteği söz edecektir.

Para istemek: Romantik dolandırıcılar çoklukla neden bir an evvel paraya muhtaçlık duyduklarına dair yürek parçalayıcı bir kıssayla gelirler. Ayrıyeten borçlarını faiziyle ödeyebilecek lakin “şu anda fonlarına erişemeyen” güçlü beşerler olarak da poz verebilirler.

Güvenli irtibattan ayrılmak: Dolandırıcı, direkt irtibat kurmak için bir arkadaşlık hizmetinden yahut toplumsal medya sitesinden ayrılmayı isteyebilir. Sırf katı uygulama inceleme siyasetlerine sahip muteber uygulama mağazalarını kullandığınızda dolandırılma ihtimaliniz de süratle azalacaktır.

Kötü maksatlı bir uygulama indirmiş olmanız durumunda, telefonunuzda güçlü bir antivirüs yazılımı bulundurmanız âlâ olacaktır. Bu, bilhassa uygulamanın büsbütün fonksiyonel olduğu ve rastgele bir besbelli kırmızı bayrak göstermediği durumlarda faydalı olabilir. ESET Mobile Security (EMS), yükleme gerçekleşmeden evvel bile indirme süreci sırasında tehditleri algılayabilir ve engelleyebilir. Bu, tehdidin kullanıcıya asla ulaşmayacağı manasına gelir. EMS, var olan uygulamaları taramak için de kullanılabilir. Kullanıcıya indirme klasörlerindeki tüm evrakları açıldığında, oluşturulduğunda yahut çalıştırıldığında makûs emelli kodlara karşı tarayan gerçek vakitli evrak sistemi muhafazası sağlar.   Makûs emelli bir uygulamayı çalıştırma yahut indirme durumunda kullanıcıları makus gayeli kodun tespit edildiği konusunda uyarır.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu