Teknoloji

2 nm işlemciler için geri sayım! Ne vakit üretime geçecek?

Akıllı telefon sanayisindeki yarış hızlandıkça işlemcilere yönelik istek de arttı. TSMC ise pazardaki liderliğini korumak için 2nm işlemciler için çalışmalarına sürat kazandırdı. Yeni bir rapora nazaran TSMC, 2nm yarı iletken mimarisinin üretimine yıl sonunda başlayacak.

TSMC, 2nm işlemciler için 2024’te üretime başlıyor

Çin’den gelen bilgiler, TSMC’nin 2nm teknolojisi kullanılarak üretilen çipleri 2024’ün dördüncü çeyreğinde birtakım müşterilere göndermek istediğini ortaya koydu. Test üretiminin sıkıntısız gitmesi halinde şirket, 2025’in ikinci çeyreğinde 2nm çiplerin seri üretimini hedefliyor.

2nm mimarisi, hem TSMC hem de işlemci dünyası için değerli bir dönüm noktası olacak. Zira son on yılda Moore Yasası’nı yönlendiren FinFET transistörlerin ötesine geçerek, gates-all-around FET (GAAFET) transistör teknolojisini kullanan birinci mimari olacak.

Nanosheet yahut nanoribbon FET olarak da bilinen GAAFET’ler; elektrostatik denetimini düzgünleştiriyor. Bu da performans ve güç verimliliğinde değerli bir artış sağlanacağı manasına geliyor.

Bilgilere nazaran TSMC, birinci 2nm çiplerini Tayvan’daki fabrikasında üretecek. 2nm test çiplerini alacak birinci müşteriler ortasında Apple ve MediaTek bulunuyor.

Öte yandan Intel’in ise GAAFET transistörlere dayanan Intel 20A mimarisi üzerinde çalıştığını belirtmek gerekiyor. Ayrıyeten Samsung ise 2025 yılında SF2 düğümü altında 2nm işlemci üretimini hedefliyor.

Peki siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Karşılıklarınızı aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle basitçe paylaşabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için bedelli.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu