Oyun

Yeni PlayStation 5 Satış Sayısı ve Dahası Açıklandı

Yapılan yeni finansal konferans ile Sony, güncel PlayStation 5 satış rakamı açıklamasında bulundu. Buna ek olarak, PlayStation Plus abone sayısı ve oyun satış sayılarına da değinildi. Ayrıntılar haberimizde.

Bildiğiniz üzere oyun bölümündeki büyük şirketler, üç ayda bir analistler ve yatırımcılar için finansal konferanslar düzenliyorlar. Bu vesile ile hem şimdiki satış sayıları hem de geleceğe ait planlar ortaya çıkıyor.

Güncel PlayStation 5 Satış Sayısı Ne Kadar Oldu?

Sony de yakın bir vakit evvel gerçekleştirdiği konferansında, PlayStation 5 konsolu ve oyun satış sayıları ve toplam PlayStation Plus abone sayısı üzere merak edilen ayrıntıları ortaya çıkarttı. Japonya menşeli teknoloji devi tarafından verilen ayrıntılara nazaran, dünya geneline 21.7 milyon ünite PlayStation 5 dağıtılmış. 31 Haziran 2022 tarihinde biten son çeyrekte, 2.4 milyon dağıtılmış. Bir evvelki finansal yılın birebir periyodundaki sayının 2.3 milyon olduğunu söyleyelim. Az da olsa bir artışın yaşandığı görülebiliyor.

Toplam PlayStation Plus abone sayısı 47.3 milyon olarak açıklandı. Bir evvelki yılın birebir periyodunda bu sayı 46.3 milyondu. Yani, geride bıraktığımız yıl boyunca bir milyon abone daha kazanılmış. Yeni sistemin devreye girmesi ile abone sayısının daha da artması bekleniyor.

Oyun satışlarına bakıldığında ise, yeni konsol ve abonelik servisinin tersine bir düşüşün yaşandığı gözle görülebiliyor. PlayStation 4 ve PlayStation 5 platformlarındaki toplam yazılım satışı, 2022 yılının birinci çeyreğinde 47.1 milyon, birinci parti oyun satışı 6.4 milyon ve satılan yazılımların % 79 kadarını tam sürüm dijital oyun kaplamış. Bir evvelki finansal yılın tıpkı devrinde PlayStation 4 ve PlayStation 5 platformlarındaki toplam yazılım satışı 63.6 milyon iken, birinci oyun satışı 10.5 milyonmuş ve satılan yazılımların % 71 kadarını tam sürüm dijital oyun kaplamış.

Sony daha evvelden geleceğe yönelik planlarından da bahsetmişti. Önümüzdeki yıl farkın kapatılması planlanıyor iken, 2024 yılında ise satışların tekrar öne geçmesi hedefleniyor. Bakalım bu gayeler ne ölçüde gerçekleştirilebilecek? Gelişmeleri takipte olacağız

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu