Teknoloji

Xbox, CD’li oyun takviyesini sürdürecek mi?

Xbox CEO’su Phil Spencer, CD formatındaki oyunlar için verdikleri dayanağı sürdüreceklerini açıkladı. Dijital formattaki oyunların dalı domine etmeye başlaması ve disk girişi olmayan konsolların yaygınlaşması, fizikî CD’ye sahip oyunları seven kullanıcıları hayli endişelendirmişti. Tartışmalara son noktayı koyan Xbox idaresi, dijital oyunların daha da yaygınlaşacağını kabul etse de, CD’li oyun seçeneğinin devam edeceğini belirtti. İşte tüm detaylar…

Xbox’un verdiği CD takviyesi sürecek!

Bilindiği üzere Xbox Series S modelinde rastgele bir disk girişi mevcut değil. Yeni Xbox Series X sürümünün de CD girişi olmadan satışa çıkacağına dair argümanlar epey güçlendi. Bu durumun sebebinin, artan disk girişi maliyetlerinin olduğu konuşuluyor. Lakin bu mevzuda en çok ses getiren gelişme, Senua’s Saga: Hellblade II oyununun aslında dijital formatta geleceğinin açıklanması oldu. Daha evvel çok az örneği olan bu gelişme, oyun kesiminde bir ihtilal yaratabilir.

Belirli lojistik ve üretim faktörlerinden ötürü dijital oyunlar şirketler için çok daha karlı bir hal alıyor. Ayrıyeten tek bir CD’yi vakit içinde birçok kişi oynayabilirken, dijitalde her oyun tek bir kullanıcı için etkin edilebiliyor. Bu da elbette oyun geliştiricilerin faydasına olan bir durum. Lakin kardeşlik ismi verilen sistem sayesinde tek bir dijital oyun 2 farklı hesap tarafından kullanılma bahtına sahip oluyor. Görünen o ki, CD’li oyunların sayısı gün geçtikçe azalmaya devam edecek. Bu değişimin oyuncuların ne kadar faydasına olacağını ise vakit içinde göreceğiz.

Peki siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Xbox’un uyguladığı strateji gerçek mu? CD’li oyunların periyodu geçti mi? Cevaplarınızı aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle basitçe paylaşabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için çok pahalı.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu