Teknoloji

Windows 11 24H2 hangi işlemcilerde çalışacak?

Microsoft, Windows 11’e yeni özellikler kazandıracak son büyük güncellemesi 24H2 üzerindeki çalışmalarını hızlandırdı. Önümüzdeki aylarda tüm kullanıcılara açılması beklenen güncelleme, kimi işlemcilerin dayanağını de sonlandıracak.

Windows 11 24H2 ile bu işlemcilerin takviyesi sonlanıyor!

Microsoft’un son Windows 11 önizleme yapısı, işletim sisteminin birtakım eski işlemcilerden takviyenin çekileceğini ortaya koydu. Windows 11 yapı 26058 ile birlikte Intel Core 2 Quad üzere modellerin desteklenmediği belirtildi.

Windows 11 24H2’nin POPCNT şeklinde bir işlemci komutunu gerektirdiği ortaya çıktı. Birinci olarak Intel tarafından 2008’de geliştirilen bu özellik, günümüzde birçok AMD ve Intel işlemcide yer alıyor. Lakin eski modellerden olmamasıyla Windows 11’de sorun çıkarıyor.

Microsoft’un POPCNT ihtiyacını neden eklediği bilinmeyen, lakin önümüzdeki süreçte yayınlanacak Windows 11 sürümlerinde yapay zeka ve makine tahsili özelliklerinden yararlanmak için eklediği düşünülüyor. Bu durum ise kimi eski sistemlerin devre dışı kalmasına neden oluyor.

Bu durum bilgisayar forumlarında ise tartışma yarattı. Kimi kullanıcılar POPCNT’nin 16 yılı aşkın müddettir var olduğunu, hasebiyle uyumluluk meselelerinin yaşanmayacağını düşünüyor. Birtakım kullanıcılar ise komut denetimlerinin yeni etkinleştirildiğini söyledi.

Windows 11’in yeni sürümü, bilhassa yapay zeka araçlarına odaklanarak kullanıcılarına daha varlıklı bir tecrübe sunmayı hedefliyor. Ayrıyeten bu özelliğin şu anda geliştirilmekte olduğu ve kimi aygıtlarda kararsızlığa neden olabileceği unutmamak gerekiyor.

Peki siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu