Spor

Türk güreşi, 2024 Paris Olimpiyatları’nda yeni bir kıssa yazmak istiyor

Romanya’nın başşehri Bükreş’te 12-18 Şubat’ta düzenlenecek Avrupa Şampiyonası için Bolu Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğü Aladağ Kamp Eğitim Merkezi’nde kampa giren Bayan Güreş Ulusal Ekibi, teknik heyet nezaretinde günde çift idman yapıyor.

Kampta bulunan teknik heyet ve atletleri ziyaret eden Türkiye Güreş Federasyonu Lideri Gurur Eroğlu, güreşçilerle birlikte idman yaptı.

Erdem Eroğlu, AA muhabirine, geride kalan 2,5 yılın süratli, heyecanlı ve adrenalin dolu geçtiğini vurgulayarak, Avrupa Şampiyonası’na sayılı günler kaldığını söyledi.

Bükreş’teki Avrupa Şampiyonası’nın grekoromen tarzdaki karşılaşmalarla başlayacağına değinen Eroğlu, daha sonra bayanların ve erkekler özgür tarzdaki atletlerin mindere çıkacağını belirtti.

Eroğlu, aralık ayından beri kamplar yaptıklarını, hoş bir hazırlık devri olduğunu lisana getirerek, “Ama bu Avrupa Şampiyonası bizim için araç, hedef değil onu söyleyelim zira Avrupa Şampiyonası’nda kota yok. Ben de şampiyonları hür bıraktım fakat onlar ‘Başkanım güreşelim, bir moralimiz yerine gelsin. Ondan sonra da olimpiyat serüvenine devam edelim.’ dedi. Çocuklarımız madalyayla moral kazanmak istiyor.” diye konuştu.

– “Sporcularımız bütün güçlerini, varlıklarını kamplarda ortaya koyuyor”

Nisanın birinci haftasında Azerbaycan’ın başşehri Bakü’de olacaklarını söyleyen Eroğlu, “Türk yurdunda olacağız. Avrupa kalifikasyon turnuvamız orada. Orada olimpik sıklette final yapanlar, olimpiyata katılmayı hak edecek. Yasemin şampiyon da orayı bekliyor. Ondan sonra da 9-11 Mayıs tarihlerinde dünya kalifikasyon turnuvası, 36 kotanın dağıtıldığı maçlar İstanbul’da olacak. Türkiye ile olimpiyat serüveni başlamış olacak. Olimpiyata katılacak sportmenler orada açıklanacak.” sözlerini kullandı.

Eroğlu, 26 Temmuz’da Olimpiyat Oyunları’nın başlayacağını hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Meşale yanıyor. Güreşçilerimiz, 5 Ağustos tarihinde mindere çıkacak. Güç bir seyahat olacak. Meşakkatli olacak. Sahiden yüreklerin çarpıştığı, çalışanların, emek verenlerin, pes etmeyenlerin, sabredenlerin, terleyenlerin ödülünün dağıtıldığı bir olimpiyat yeri olacak. Muvaffakiyet pes etmeyenlerin, yılmayanların, geri adım atmayanların mükafatı. Atletlerimiz bütün güçlerini, varlıklarını kamplarda ortaya koyuyor. Bu Olimpiyat Oyunları’nda biz diyoruz ki Türk güreşi olarak yeni bir öykü yazalım. Olimpiyat altın madalyası benim ve federasyonum için çok manalı olacak. 2021 yılında düzenlenen Olimpiyat Oyunları’nda Türk güreşi, altın madalya alamamıştı. Burada bunu almak istiyoruz.”

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu