Sağlıklı Yaşam

Şeker Kamışı Suyu Kilo Verdirir Mi?

Şeker kamışı suyu veya ganne ka ras, şeker kamışının saplarından yapılan serinletici bir içecektir. Asya ve Güney Amerika da dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinde popüler bir içecektir.

Şeker kamışı suyu sadece yazın değil kışın da lezzetli bir içecektir ve vücudunuzun su ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur. Ek olarak, birçok geleneksel Ayurveda ilacı şeker kamışı ve türevlerini kullanır. Ancak bu basit içeceğin aynı zamanda sağlıklı ve kilo vermede faydalı olduğunu biliyor muydunuz?

İnsanlar genellikle şeker kamışı suyunu yüksek şeker içeriği nedeniyle eleştirir. Yine de, birçok kişinin bunun diyet lifi açısından da yüksek olduğunu fark etmesi gerekir. Lif, sizi daha uzun süre tok tutabileceğinden, şeker kamışı suyunu kilo vermek isteyen insanlar için uygun bir seçim haline getirir. Bununla birlikte, özellikle diyabetiniz varsa, diyetinize şeker kamışı suyu eklemeden önce bazı şeylerin farkında olmalısınız.

Kilo Vermek İçin Şeker Kamışı Suyu İçmenin Avantajları​


Şeker kamışı suyu, kilo verme diyetinize tatlı bir tedavi eklemek için harika bir seçenektir. Çoğu işlenmiş şekerli içeceğin aksine, şeker kamışı suyu, besi ilave şekerler veya boş kalorili yapay tatlandırıcılar içermez.

İşlenmemiş haliyle şeker kamışı suyu aşağıdakileri içerir.

  • %70–75 su
  • %10-15 lif
  • %13–15 doğal şeker veya sükroz

Rafine edilmemiş doğal şeker olmasına rağmen, suyunu kontrollü miktarlarda tüketmek en iyisidir.

Ölçülü olarak şeker kamışı suyunun geçerli bir kilo verme içeceği olabilmesinin diğer bazı nedenleri şunlardır:

1. Yağsız İçecek​

İstenmeyen yağ almak, bu fazla kilolardan kurtulmaya çalışan herkes için büyük bir engeldir. Şeker kamışı suyu, diğer şekerli veya şişelenmiş içeceklere yağsız bir alternatiftir. Biriken doymuş ve trans yağları yoktur.

2. Tok Kalmanızı Sağlar​

Şeker kamışı suyu, yüksek miktarda diyet lifi sağladığından kilo kaybı için iyidir. Bir çalışma, diyet lifi alımının, kalori kısıtlamalı bir diyetin ardından aşırı kilolu yetişkinlerde kilo kaybını destekleyebileceğini göstermektedir.

Lif tok hissetmenizi sağlar, bu da özellikle öğün aralarında aşırı yemenizi veya atıştırmanızı engeller. Bu nedenle, daha az kalori tükettiğiniz için kilo kaybına neden olabilir.

İpucu
Ham veya taze şeker kamışı suyu, fincan (240 mL) başına 13 grama kadar lif içerir. Bununla birlikte, paketlenmiş veya şişelenmiş olanlar değişen miktarlarda lif içerir. Bazıları ihmal edilebilir miktarda lif içerebilir, ancak yüksek ilave şekerler içerebilir. Bu nedenle, lif içeriğini kontrol etmek için gıda etiketini okuyun.

Lifli bir içecek istiyorsanız, evde rafine edilmemiş ve taze şeker kamışı suyu yapmak en iyisidir.

3. İyi Bir Detoks İçeceği​

Vücudunuzu detoksifiye etmek, kilo kaybı ve genel sağlık için hayati önem taşır. Şeker kamışı suyu, bunu yapmanın en iyi yollarından biridir.

Bir araştırma , şeker kamışı suyunun ve pekmez, kahverengi şeker ve jaggery gibi rafine edilmemiş formlarının flavonoidler ve diğer fenolik bileşikler açısından en zengin kaynak olduğunu gösteriyor.

Bu bileşikler güçlü detoks etkisine sahiptir. Ayurveda ayrıca toksinleri atmak için şekersiz taze şeker kamışı suyu içilmesini önerir.

4. Egzersiz Sonrası İçecek​

Şeker kamışı kilo kaybı için iyi olmakla kalmaz, aynı zamanda egzersiz sonrası hidrasyon için gerekli olan hayati mineralleri de içerir.

Bu mineraller arasında kalsiyum, bakır, magnezyum, manganez, çinko, demir ve potasyum bulunur. Bu nedenle şeker kamışı suyu, yapay enerji içeceklerine ve egzersiz sonrası enerji çubuklarına mükemmel bir alternatiftir.

Bir araştırma , şeker kamışı suyunun egzersiz sırasında ticari spor içecekleri kadar etkili olduğunu gösteriyor. Ayrıca sade su veya spor içeceklerinden daha etkili bir rehidrasyon içeceğidir.

5. Sindiriminizi İyileştirir​

Şeker kamışı suyu mideyi yatıştırma ve sindirim sistemini rahatlatma özelliğiyle uzun zamandır bilinmektedir. Bu nedenle, asitlik , hassas bağırsak sendromu veya zayıf sindirimden şikayetçiyseniz, diyetinize şeker kamışı suyu eklemek doğal bir çözümdür.

Şeker kamışı suyundaki potasyum ve yüksek diyet lifi, daha yumuşak sindirime ve bağırsak hareketine yardımcı olur. Sindirimi iyileştirerek, şeker kamışı suyu dolaylı olarak besin maddelerini uygun şekilde emip asimile edememenin neden olduğu kilo alımını önlemeye yardımcı olur. Ek olarak, atıkların vücuttan daha iyi atılması da kilo kaybına katkıda bulunabilir.

6. Doğal Şeker​

Şeker kamışı suyu tatlıdır. Ancak rafine edilmemiş şeker içerir. İlginç bir şekilde sadece %10-15 şeker konsantrasyonuna sahiptir. Geri kalan su, lif, enzimler, vitaminler ve minerallerdir. Ayrıca, şeker kamışı suyu, sizi uzun süre tok tutacak makul miktarlarda diyet lifi içerir.

İyi sindirim, uygun besin emilimini sağlar ve mineral eksikliklerini önler. Vücudunuzun daha fazla besin emmesi gerekiyorsa, her zaman aç hissedeceksiniz.

Çünkü bu durumda vücudunuz mikro ve makro besinleri ister. Sonuç olarak, ekstra kalori tüketerek kilo almanıza neden olur. Şeker kamışı suyu midenizdeki pH seviyelerini dengeleyerek sindirim sisteminizi sağlıklı tutar.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu