Teknoloji

Samsung’un 2024 Model Neo QLED, OLED ve Lifestyle TV’leri, TÜV Rheinland’dan “Düşük Karbon” Sertifikası Aldı

Samsung Electronics, 2024 model Neo QLED 4K ve 8K, OLED ve The Frame serilerindeki sekiz eserin, milletlerarası ve bağımsız üçüncü taraf test, kontrol ve belgelendirme kuruluşu TÜV Rheinland’dan “Düşük Karbon” (Product Carbon Reduction) sertifikası aldığını duyurdu. Sertifikalar, bu eserlerin bir evvelki yılın modeline kıyasla daha düşük karbon ayak izine sahip olduğunu gösteriyor ve şirketin karbon emisyonlarını yıldan yıla azaltma uğraşlarını kanıtlıyor.

Samsung Electronics Görsel Ekran İş Ünitesinden Sorumlu Lider Yardımcısı Yongjae Kim, sertifikalarla ilgili olarak, ‘‘Dünyanın başkan TV üreticisi olarak hem TV özelliklerini tekrar tanımlayan hem de sürdürülebilirlik uğraşlarını ileri taşıyan eserler yaratma sorumluluğu taşıyoruz” dedi.

Samsung Electronics’i tebrik eden TÜV Rheinland Elektrik İş Ünitesi Küresel Lider Yardımcısı Frank Holzmann ise şunları belirtti: “Düşük Karbon sertifikasının verilmesi, Samsung’un çevresel sürdürülebilirliğe olan bağlılığını, karbon emisyonlarını azaltma ve iklim değişikliğiyle uğraştaki fiili uygulama gayretlerini onaylıyor. Markanın prestijini ve müşteri inancını artıracak olan bu sertifikalar, Samsung’un küresel elektronik pazarındaki liderlik pozisyonunu daha da sağlamlaştıracak.”

TÜV Rheinland, Samsung’un TV eserlerinin üretim, nakliye, kullanım ve imha edilme kademelerini kapsayan tüm hayat döngüsü boyunca ortaya çıkan sera gazı emisyonlarını “baştan sona” yaklaşımıyla kıymetlendirdi. Bu kıymetlendirme, ISO 14067 ve ISO 14064-4 üzere dünyaca kabul görmüş standartların yanı sıra TÜV Rheinland’ın kendi geliştirdiği 2 PfG Q2880/09.23 standardına da uygun olarak gerçekleştirildi. Kıymetlendirme sonucunda sekiz TV eser serisinin tamamının TÜV Rheinland tarafından belirlenen karbon azaltma standardı gerekliliklerini karşıladığı doğrulandı ve onaylandı. Sertifikalandırılan eserler ortasında Neo QLED 8K serisinden 2 model, Neo QLED 4K serisinden 3 model, OLED serisinden 2 model  ve The Frame serisinden 1 model yer aldı.

Ürün sertifikasyonuna ek olarak Samsung’un Görsel Ekran İş ünitesi, TÜV Rheinland’dan ekran ve tüketici elektroniği dalının birinci “Ürün Karbon Ayak İzi Hesaplama Yöntemi” sertifikasını da aldı. Sera gazı emisyonlarını hesaplamak, şeffaf ve tekrarlanabilir sonuçlar sağlamak için yönetmeliklere ve öngörülen uygulama kılavuzlarına uygun olarak toplanan ve tahlil edilen datalar sonucunda verilen bu sertifika, bir eserin tüm hayat döngüsü boyunca neden olduğu sera gazı emisyonlarını ölçüyor ve yönetiyor.

Ürünlerinin çevresel tesirlerini azaltmaya yönelik çalışmalarını sürdüren Samsung, 2024’te tanıtılmaya başlanan soundbarlar da dahil olmak üzere 60’tan fazla eseri için TÜV Rheinland’ın “Ürün Karbon Ayak İzi” ve “Düşük Karbon” sertifikalarını almayı hedefliyor. Bu sekiz eser serisinin elde ettiği karbon azaltma sonuçları ve tahlil raporları sayesinde Samsung, yeni kuşak karbondan arındırılmış TV’lerin geliştirilmesi ve tasarlanması konusunda daha fazla itimat kazandı ve net bir yol haritasına sahip oldu.

Bu sertifikaların hak edilmesi, Samsung’un evvelki onaylı sürdürülebilirlik uğraşlarının devamı niteliğinde. Samsung, Neo QLED 4K modeli ve daha yüksek çözünürlüklü TV’leri için 2021 yılında Carbon Trust’tan birinci “Düşük Karbon” sertifikasını aldı. 2022’de 11 TV modeli, beş monitör ve tabela eserleri “Düşük Karbon” sertifikası alan şirketin 2023 yılında sunduğu 24 model ise Carbon Trust ve TÜV Rheinland tarafından onaylandı.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu