Teknoloji

Samsung ve LG, güçlerini birleştiriyor!

Ekran teknolojisi kesimindeki artan rekabet, Samsung ve LG firmalarını bir ortaya getirdi. LCD ekran pazarını şimdiden domine eden Çinli şirketler, daha maliyetli OLED teknolojisine sahip ekranlar için de değerli bir tehdit oluşturuyor.

Televizyon ve cep telefonu ekranlarında kullanılan bu teknoloji, emsallerine nazaran çok daha göz alıcı renkler sunuyor. Ayrıyeten siyah renkler de ışıktan arındırılıp çok daha gerçekçi bir hal alıyor. İşte detaylar…

Samsung ile LG, Çinlilere karşı!

Pandemi sonrası elektronik aletlere olan talebin düşmesiyle birlikte Çin’deki birtakım ekran üretim fabrikalarını kapatan Samsung ve LG, uygun fiyatlı LCD ekranlardaki hakimiyeti Çinli firmalara kaptırmış durumda.

OLED ekranlar için de tezli olan ülke, devlet dayanağıyla birlikte büyük bir atılım içinde. Şahsen Çin hükümeti tarafından desteklenen BOE Technology, Chengdu kentinde tam 9 milyar dolara mal olacak özel bir ekran üretim tesisi kurmak için kolları sıvadı.

Sektörün otoritelerinden Park Chong-hoon ise bir vakitler Samsung ve LG üzere Koreli firmaların Japon rakiplerini saf dışı bıraktığı üzere, bu sefer de Çinli şirketlerin Korelileri alt edeceğini argüman etti. Buradaki kıymetli faktörün, Çin hükümetinin devasa ekonomik gücü ve bu güç sayesinde ülkede şirketleri yaptığı büyük maddi takviye olduğu söyleniyor. Ayrıyeten ülkedeki kullanıcı talebi de 1.4 milyarı aşan nüfustan ötürü epeyce yüksek.

Ancak Çin’in son periyottaki ekonomik gerilemesi ve hayli yaşlanan nüfusu, bu olumlu gidişatın ne kadar sürdürülebileceği konusunda büyük soru işaretleri yaratıyor. Günün sonunda, bu rekabetin kullanıcıların faydasına olup olmayacağını ise önümüzdeki vakitte göreceğiz.

Peki siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Samsung ve LG’nin uyguladığı strateji gerçek mu? Cevaplarınızı aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle kolaylıkla paylaşabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için pahalı.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu