Teknoloji

Ryzen 7 8700G RDNA3 iGPU Sürat Aşırtmacılar Tarafından 3,3 GHz’e Yükseltildi

Pieter “SkatterBencher” Plaisier, son kılavuzunda Zen4 CPU çekirdeklerini RDNA3 grafikleriyle birleştiren AMD Ryzen 7 8700G APU’nun sürat aşırtma sürecinden bahsediyor. Kendisi sürat aşırtma konusunda uzmanlaşmış, GPU ve CPU mimarileri üzerine yaptığı ayrıntılı tahlillerle tanınmış ve tıpkı vakitte medyada da tanınan olan bir kişi.

Pieter bu kılavuzda kullanıcıların işlemcilerinden daha yüksek performans düzeyleri elde etmek için deneyebilecekleri çeşitli stratejileri paylaşıyor. Bilhassa de GPU sürat aşırtmasına odaklanmış. Pieter, AMD’nin yerleşik sürat aşırtma ve optimizasyon teknolojilerinin yanı sıra manuel ayarlama tekniklerini kullanarak Ryzen 7 8700G APU’nun 3150 MHz sürate ulaşacak biçimde sürat aşırtılabileceğini öne sürüyor. Lakin dikkate alınması gereken kimi sınırlamalar mevcut.

1 – 2

Ryzen 7 8700G iGPU 3,15 GHz Kaynak: SkatterBencher

Ryzen 7 8700G RDNA3 iGPU Sürat Aşırtmacılar Tarafından 3,3 GHz’e Yükseltildi

Ryzen 7 8700G iGPU 3,3 GHz Kaynak: SkatterBencher

Ryzen 7 8700G RDNA3 iGPU Sürat Aşırtmacılar Tarafından 3,3 GHz’e Yükseltildi

AMD, APU üzerinde belli voltaj sonları belirlemiş bu da kullanıcıların APU’yu LN2 (Sıvı Azot) modunda kullanmadıkları sürece daha yüksek voltaj uygulayamayacakları manasına geliyor. SkatterBencher, 3DMark Sürat Testi sırasında Radeon 780M grafik kartında 3,3 GHz saat suratına ulaşmayı başardı. Lakin bunun için 1,25’lik bir voltaj gerekiyordu. Testi gerçekleştiren Pieter, 3,3 GHz saat suratı için sürat aşırtma (OC) sonuçlarını paylaşmadı lakin 3,15 GHz için stok performansına nazaran ortalama %22,31 artış sağladı. Değişik bir biçimde, en yüksek sonuç AI kıyaslamasında gözlemlendi.


Ryzen 7 8700G’ye Sıvı Metal Uygulaması Kaynak: Der8auer

Roman “der8auer” Hartung isimli diğer bir sürat aşırtma uzmanı, Ryzen 7 8700G APU’nun soğutucusunu muvaffakiyetle çıkardı. Bu süreç nispeten kolaydı zira Ryzen 7000 işlemcilerin bilakis APU lehim yerine termal bileşik kullanıyor. Der8auer daha sonra Thermal Grizzly KryoSheet’i test etti ve akabinde tüm çekirdekleri 5,0 GHz’e sürat aşırtmak için sıvı metal kullandı.


Ryzen 7 8700G’ye Sıvı Metal Uygulaması Sonrası Sıcaklık Testleri Kaynak: Der8auer

Sonuçlar, sıvı metal kullanımıyla 85°C’lik stok sıcaklığından 60°C’nin biraz üzerine düşerek sıcaklıklarda kıymetli bir düşüş olduğunu gösterdi. Ryzen 7 8700G APU, yeni AMD teknolojilerini tek bir masaüstü paketinde birleştiriyor. Ek olarak, entegre ısı yayıcının altındaki iletken gerecin değiştirilmesi, soğutma verimliliğini ve genel performansı büyük ölçüde arttırabiliyor.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu