Oyun

PlayStation Bungie Satın Alımını Tamamladı

Bugün prestijiyle PlayStation Bungie satın alım sürecini tamamladı. Amerika menşeli stüdyo, artık PlayStation Studios ailesinin bir modülü oldu. Ayrıntılar haberimizde.

Şubat ayı içerisinde yaşanan bir gelişme ile PlayStation ile Bungie ortasında bir satın alım muahedesinden haberdar olmuştuk. Ödenecek olan 3.6 milyar dolar karşılığında Amerika menşeli stüdyo PlayStation Studios ailesinin bir kesimi olacak olsa da, bağımsız hareket edeceği söylenmişti. Öteki bir deyişle Bungie, geliştirdiği oyunları öbür platformlara da çıkabilecek iken yayıncılığını da yapabilecek.

Duyurunun ardından yapılan bir öteki açıklamayla, Destiny 2 oyununun hiçbir platformdan kaldırılmayacağının kelamının verilmesi de oyuncuların yüreklerine su serpmişti. Mutlak yaratıcı özgürlük ve Destiny kainatı konusunda bağımsızlık vurgulanır iken, oyuncuların platform fark etmeksizin birebir oyun tecrübesini yaşayacaklarının kelamı de verilmişti. Bu bağlamda, sıradaki genişletme paketi olan Witch Queen platforma özel içerik barındırmayacak olup, Destiny 2 oyununun da platformlar ortası kayıt, çapraz platform oynanışı ve yardımcı uygulamasının satın alımdan etkilenmeyeceği de müjdelenmişti.

PlayStation Bungie Satın Alımıyla Yoluna Devam Ediyor

Bugün prestijiyle da satın alım mutabakatı nihayete erdi ve Bungie artık resmen PlayStation Studios ailesinin bir kesimi oldu. Fakat bu durum, daha çok stüdyonun servis oyunlarının yaratılış ve yönetimi konusundaki uzmanlığının satın alımı olarak da yorumlanabilir. Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz aylarda Sony Interactive Entertainment tarafından yapılan açıklama ile bu yılın geri kalanı için üç, önümüzdeki finansal yıl için altı, 2024 finansal yılı için on ve 2025 finansal yılı için de on iki olarak belirlenmiş olduğundan bahsedilmişti. Bungie de bu bahiste kıymetli bir rol oynayacak elbette.

Birleşik Devletler merkezli stüdyo, 1991 yılında kurulmuştu. 2000 yılında Microsoft tarafından satın alınmış olan Bungie, 2007 yılına kadar çıkan Halo oyunlarını geliştirdikten sonra, 2010 yılı prestijiyle Amerika menşeli yazılım devi ile olan yollarını ayırarak Activision ile on yıllık bir muahede imzalamıştı. Bu süreçte Destiny ve Destiny 2 oyunları ile karşımıza çıkan geliştirici, 2020 yılı içerisinde sona eren muahede sonrasında ise kendi kanatları ile uçma yoluna gitmişti. Bugün prestijiyle artık PlayStation Studios ailesinde kendisine bir yer bulmuş oldu.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu