Teknoloji

Opera Yapay Zeka Hizmetleri Yenilenebilir Güçten Güç Alacak

Opera, gelecekteki yapay zeka hizmetlerini güçlendirmek için bu ay İzlanda’da yeni bir yapay zeka kümesi kuracağını duyurdu. Opera, bu yapay zeka kümesini büsbütün yeşil güç kullanarak güçlendirip yenilenebilir güç ile ağır güç kullanımı sıkıntısını çözmeye karar verdi.

Şirket, yapay zeka özelliklerinin tarayıcının tamamında yer almasını ve sohbet robotu özellikleriyle hudutlu kalmamasını beklediğini söyledi. Bu nedenle kullanıcılarına bu yapay zeka hizmetlerini sağlamaya şimdiden hazırlanmaları gerekiyor.

Gelişme hakkında yorum yapan Opera Küme BT Lider Yardımcısı Krystian Zubel şunları söyledi: “Opera, 2023 baharında yerleşik yapay zeka hizmetlerini sunan birinci tarayıcı oldu ve hem PC hem de taşınabilir kullanıcılara üretken yapay zeka asistanı Aria‘nın avantajlarını sundu. Aria süratle gelişiyor ve kullanıcılarımız için bir tarama arkadaşı olarak yeteneklerini genişletmeye devam ediyoruz. İzlanda, hesaplama yüklü vazifeler için yeşil, uygun maliyetli ve merkezi bir merkez olarak dünya genelindeki mevcut altyapımızı tamamlayacak ve Opera’nın gördüğümüz fırsatları yakalamak için gerekli altyapıya sahip olmasını sağlayacak ve şirketimizin yapay zeka hizmetlerini süratle geliştirmesine ve genişletmesine imkan tanıyacak.”

Yeni küme, en yeni NVIDIA H100 Tensor Core GPU’larını ve NVIDIA AI Enterprise yazılım platformunu kullanan bir NVIDIA DGX SuperPOD olacak. Güç hidroelektrik ve jeotermal güç kaynaklarından sağlanırken soğutma ise ülkenin iklimi tarafından doğal olarak sağlanmış olacak.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu