Teknoloji

Nvidia’nın çipleri paylaşılamıyor!

Son günlerin tanınan şirketlerinden Nvidia, bilhassa yapay zeka çipleri için artan talep yüzünden tatlı bir zorluk yaşamaya başladı. Şirket CEO’su Jensen Huang, bu yüksek talepten pek şad olduklarını ve ellerindeki çipleri adil bir halde dağıtacaklarını söyledi.

Ayrıca gereksinim dışı ve çok buldukları hiçbir siparişi kabul etmeyeceklerini öne süren Huang, kâfi stok düzeyine ulaşana kadar değerli önlemler almaları gerektiğini belirtti. İşte tüm detaylar…

Nvidia, talep artışını karşılamakta zorlanıyor!

Özel tasarım yapay zeka çiplerini en dişli rakiplerine bile satmaktan çekinmediklerini söyleyen CEO, tek problemlerinin müşteri beklentilerini karşılamak ve üretim tarihlerinde rastgele bir gecikme yaşamamak olduğunu açıkladı.


Nvidia, son süratle büyümeye devam ediyor!

Şirketin şimdi üretilmemiş çiplerin satışını yaparak devamlı bir iş yetiştirme gerilimi içinde olmak istemediği tabir ediliyor. Bu durum hayli etik görünse de, daha ne kadar sürdürülebileceği muamma. Nvidia’nın elinde bu gücün, birebir vakitte büyük bir sorumluluk getirdiğini söyleyenler de mevcut.

Şirketin bilhassa yapay zeka çiplerini satarken kullanım gayesi başta olmak üzere birçok faktörü kıymetlendirerek, toplum için en yanlışsız olacak seçimi yapması gerektiği öne sürülüyor. Ama bu ve misal fikirlerin, hür piyasa kaidelerinde uygulanması pek de mümkün görünüyor.

Yapay zeka teknolojilerinin çiplere olan talebi harikulade bir halde artırmasıyla birlikte, Nvidia’nın pay bedeli devasa biçimde büyümüştü. Dördüncü çeyrek gelirleri de beklenenden daha fazla artarak 22 milyar dolara ulaşan firma, geleceğin en değerli oluşumları ortasında gösteriliyor. Tüm bu gelişmelerin, son kullanıcıların faydasına olmasını umuyoruz.

Peki siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Nvidia’nın geleceği nasıl olacak? Karşılıklarınızı aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle basitçe paylaşabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için çok kıymetli.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu