Spor

Minik Defne’nin satrançta maksadı Avrupa şampiyonluğu

Tekirdağ’da 3 yaşında başladığı satrançta 9 madalya ve Türkiye dördüncülüğü kazanan 7 yaşındaki Defne Eşmebaşı, Avrupa Okullar Şampiyonası’ndan da dereceyle dönmeyi hedefliyor.

Türkiye Satranç Federasyonu tarafından geçen ay Antalya’da düzenlenen 2024 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonası’nda 7 yaş kızlar kategorisinde dördüncü olan Defne Eşmebaşı, hem ulusal gruba hem de 8 Haziran’da İrlanda’da düzenlenecek Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı.

Minik atlet, her gün 2-3 saat hazırlandığı Avrupa Okullar Şampiyonası’ndan madalyayla dönmek istiyor.

Defne Eşmebaşı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye Şampiyonası’nı dördüncü bitirdiği için memnun olduğunu söyledi.

Satranç sporunu çok sevdiğini anlatan minik sportmen, “Satranca başladıktan sonra hiç bırakmadım, 7 yaşıma kadar çeşitli şampiyonalara katıldım. Satranç hoş düşünmemi sağlıyor, matematiğimi ilerletiyor. Antalya’da kimi rakipler zordu lakin dördüncü oldum. Heyecanımı denetim edemediğim ve gelen fırsatları değerlendiremediğim için birinciliği kaçırdım. Ulusal grupla Avrupa Şampiyonası’ndan madalya ile dönmek istiyorum” diye konuştu.

Defne’nin babası ve ulusal satranç hakemi Gökhan Eşmebaşı da kızının aldığı derecenin kendilerini gururlandırdığını lisana getirerek, “Defne, 3 yaşında tam manasıyla oynamaya başladı. 4 yaşından sonra da turnuvalara hazırlanmaya başladı. Tekirdağ’da katıldığı turnuvalarda hoş dereceler elde etti. Vilayet birincisi olarak Antalya’da birinci kez 2 bin 500 atletin katıldığı bir şampiyonada yer aldı. Ulusal gruba girmeye kaz kazandığımız günden bu yana çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ülkemizi en düzgün formda temsil etmek için uğraş ediyoruz.” tabirlerini kullandı.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu