Teknoloji

Microsoft’tan enteresan savunma! Yapay zeka tehlikesi hayal mi?

Microsoft, New York Times tarafından açılan ChatGPT telif davası için mahkemeye dilekçe sundu. OpenAI’ye yaptığı büyük yatırımın meyvesini toplayan firma ünlü gazeteyi hayalcilikle suçladı. Buna nazaran Microsoft, New York Times yapay zekanın haberciliği öldüreceği üzere bir hayale kapıldığı görüşünde.

Microsoft’a nazaran yapay zekaya telif davası açan New York Times hayal görüyor

Bildiğiniz üzere ABD’nin en tesirli gazetelerinden biri olan New York Times, OpenAI’ye ChatGPT için dava açtı. Microsoft ise yapay zekaya telif davası açan New York Times gazetesini hayal görmekle suçladı. Buna nazaran Microsoft, gazetenin kasıtlı olarak yapay zekayı yönlendirdiğini savunuyor.

New York Times ile OpenAI bir mühlet telifler için uzun süren görüşmeler yaptı. Lakin bu görüşmelerin sonuçsuz kalması üzerine New York Times yapay zekayı mahkemeye verdi. Buna nazaran gazete OpenAI’nin müsaadesiz olarak ChatGPT-4 eğitiminde New York Times haberlerini de kullanmış olması. Gazete böylelikle kullanıcıların New York Times sitesine girmeden haberleri yapay zeka aracılığıyla okuduğunu tez ediyor.

New York Times bu manada yapay zekanın haberlerini müsaadesiz kullanması nedeniyle OpenAI’ye telif davası açtı. OpenAI ise ChatGPT-4 için New York Times haberlerini kullanmadığını açıkladı. Microsoft ve OpenAI, New York Times kasıtlı yönlendirme ile ChatGPT’nin haberlere ulaşmasını sağladığı argümanında.

Microsoft, bugün mahkemeye sunduğu dilekçede ise bu davanın ret edilmesini istedi. Buna nazaran New York Times’ın yapay zekayı bağımsız gazetecilik için tehdit olarak görmesi yalnızca bir distopya (Distopyalar, karanlık bir gelecek senaryosunu tabir ediyor) senaryosundan ibaret.

Microsoft, mahkemeden ChatGPT’nin New York Times’ın telif haklarını ihlal ettiği tezini ret etmesini istedi. Bilhassa NYT, kullanıcıların son dakika haberleri hakkında ChatGPT’den yardım istediğinde, tıklanma oranlarının azalacağı ve gelir kaybedeceği tezinde. Microsoft ise dilekçesinde NYT’ın tüm bu savlarını abartılı ve altı dolu olmayan argümanlar olarak niteledi.

New York Times’ın açtığı yapay zeka telif davası sizce abartılı mı? Sizce bu dava Microsoft savunması sonrası nitekim de düşebilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu