Teknoloji

Microsoft Edge, Apple Silicon Mac’lerde Yüzde 20 Daha Süratli

Microsoft Edge, Apple Silicon işlemcili Mac sistemlerde kayda bedel bir performans artışı sunduğunu paylaştı. Şirket, resmi Windows Blogs web sitesinde yakın vakitte profil rehberli optimizasyonu etkinleştirdiğini ve bunun kıymetli tarayıcı karşılaştırmalarında yüzde 20’ye kadar daha yeterli puanlar sağladığını ve bunun da algılanan performansla sonuçlanacağını söylüyor.

Tarayıcının cevap verebilirliğini ve genel web sitesi performansını ölçen bir test olan Speedometer 2.1’deki performans karşılaştırması şu halde ortaya konuyor:

Grafikler ve animasyonlarla dolu karmaşık web sayfaları için bir imaj oluşturma performansı karşılaştırması olan MotionMark 1.2’de ise sonuçlar şöyle:

Son olarak, farklı tarayıcıların web kodunu ne kadar süratli başlatıp çalıştırdığını karşılaştıran bir test olan JetStream, hangi tarayıcının “ağır” web sitelerini yönetmede daha düzgün olduğunu gösteriyor:

Profil güdümlü optimizasyon tarayıcı dünyasında yeni bir şey değil. Bu derleyici tekniği en sık kullanılan fonksiyonları izliyor ve bunları daha az kullanılan başka süreçlere nazaran önceliklendiriyor. Sonuç olarak kullanıcılar daha verimli kaynak kullanımı ve daha düzgün genel performans elde ediyor.

Google, Windows’ta Chrome’da profil güdümlü optimizasyonları neredeyse 8 yıl evvel sürüm 53’te uygulamış ve yeni sekme sayfa yükleme mühletini yüzde 14,8’e kadar, sayfa yükleme müddetini yüzde 5,9’a kadar ve başlatma müddetini yüzde 16,8’e kadar artırmıştı. Windows’ta Microsoft Edge tarafınd ise Microsoft, Mart 2020’de Edge 81 ile profil güdümlü optimizasyonu ve akabinde Edge 83’te irtibat vakti optimizasyonlarını ekledi.

Mac kullanıcıları macOS için Microsoft Edge tarayıcısını resmi web sitesinden indirebilir.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu