Teknoloji

Microsoft, bir yapay zeka altyapısı daha kuruyor! Pekala nerede?

Son devirde yapay zeka üzerine yaptığı yatırımlarla gündem olan Microsoft, bu yatırımlarını Avrupa’ya da taşımaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Almanya’ya kuracağı yapay zeka altyapısı çok konuşulan şirket, bunun bir benzerini de İspanya’da kurmaya karar verdi. Microsoft’un lideri Brad Smith’in X platformunda yaptığı paylaşıma nazaran, projenin önümüzdeki 2 yıl içinde tamamlanması hedefleniyor. İşte detaylar…

Microsoft, yapay zeka alanında iddialı

Smith, Microsoft’un İspanya’da 37 yılı aşkın bir müddettir etkin olarak faaliyet gösterdiğini ve gelecekte ülke ile yaptıkları iş birliklerini daha da geliştirmeyi umduklarını söyledi. İspanyol halkıyla yalnızca ticaret merkezli olarak değil, toplumsal ve kültürel olarak da derin bir münasebet içinde olduklarını belirten Smith, Avrupa bölgesine yaptıkları büyük yatırımlara devam edeceklerini söyledi.


Microsoft İspanya’da yapay zeka altyapısı kuruyor.

Şirketin yapay zeka altyapısı ve bilgi merkezleri için 2 senede yapacağı toplam harcamanın, 2.1 milyar doları aşacağı açıklandı. Ayrıyeten lider Smith, yapay zeka teknolojilerinin devasa gelişimiyle birlikte bilhassa Avrupa’da bilgi teknolojilerine yönelik besbelli bir talep büyümesi olduğunu, bu artan talebi karşılamak için ise üretim sınırlarını büyütmeye muhtaçlık duyduklarını belirtti.

Microsoft tarafından yapılan bu teşebbüsle birlikte Avrupa bölgesindeki yapay zeka verimliliğinin bariz halde artacağı öngörülüyor. Amazon’un da birebir biçimde bölgedeki yatırımlarına sürat vermeyi hedeflediği de konuşulmakta. Lakin yapılan tüm bu harcamaların günün sonunda biz kullanıcılara ne kadar yarar sağlayacağı merak konusu.

Peki siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Microsoft’un Avrupa bölgesinde uyguladığı yatırım stratejisi yanlışsız mu? Yatırım yapacakları sıradaki ülke neresi olabilir? Cevaplarınızı aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle kolay kolay paylaşabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için çok pahalı.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu