Teknoloji

Meta ve Microsoft, Apple’a karşı ittifak yaptı!

Meta ve Microsoft, Apple’ın yeni Avrupa Birliği düzenlemelerine gerektiği kadar ahenk göstermediğini öne sürdü. Bu hususta adeta bir ittifak oluşturan şirketler, çeşitli lobicilik faaliyetleriyle Apple üzerinde bir baskı oluşturmaya çalışıyor.

AB tarafından getirilen Dijital Pazar Kanunları kapsamında monopolleşmeye gittiği öne sürülen Apple, iOS platformunu öteki şirketlerin kullanımına daha fazla açmak zorunda kalmıştı. İşte tüm detaylar…

Meta ve Microsoft, Apple’a karşı!

Fakat iOS’un gereğince transparan hale getirilmediğini ve Apple’ın yeni Avrupa Birliği düzenlemelerinin etrafından dolaşmaya çalıştığını sav eden Meta ile Microsoft, üst seviye AB yetkilileriyle bağlantıya geçerek şirketin rekabet kanunlarını çiğnemeye devam ettiğini ve evvelkinden çok daha büyük yaptırımlar getirilmesi gerektiğini öne sürdü.

Geçtiğimiz günlerde yeniden AB kanunları kapsamında müzik platformlarında monopolleşme suçlamasıyla tam 500 milyon euroluk bir tazminat cezasına çarptırılan Apple’ın, bu hususta daha çok başı ağrıyacak üzere görünüyor. Sorunun kaynağı, şirketin kendi uygulama pazarı App Store üzerinde faal olan firmalardan büyük kurullar alması ve epey kısıtlı bir hareket alanı sunması olarak gösteriliyor.

Bu durumdan daima isyan eden ve iOS’daki yüksek kurul oranlarından bıkan Meta ve Microsoft üzere şirketler, AB düzenlemelerini epeyce olumlu bulsa da, gerçek rekabet ortamının sağlanması için daha fazla şey yapılması gerektiğini düşünüyor. Günün sonunda bu teşebbüslerin nitekim kullanıcıların faydasına olup olmayacağını ise vakit içinde birlikte göreceğiz. Ancak Apple bu sefer sahiden hayli köşeye sıkışmış üzere görünüyor.

Peki siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Meta ve Microsoft’un stratejisi yanlışsız mu? Apple bu suçlamalara karşı ne yapmalı? Cevaplarınızı aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle kolay kolay paylaşabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için çok pahalı.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu