Spor

Kaçkarlar’da kış sporları için 4 rota oluşturuldu

Rize’de spor turizminin geliştirilmesi maksadıyla yürütülen çalışmalar kapsamında, ilçelerden İkizdere’nin Ovit Dağı ve Cimil Yaylası, Güneysu’nun Handüzü Yaylası ile Çamlıhemşin’in Ayder Yaylası’ndaki Galer Düzü mevkisinde kış sporları rotası oluşturuldu.

Helikopterli kayak olarak bilinen “heliski” sporuyla Avrupa’da ismini duyuran ve sportmenlerin birinci tercihleri ortasındaki Kaçkar Dağları’nda yeni rotalar belirlendi.

Çalışmalar kapsamında birinci etapta, Galer Düzü mevkisi ve Handüzü Yaylası’ndaki rotalara, snow-track (paletli kar aracı) yerleştirildi.

Bölgede çeşitli noktalarda Tabiat Muhafaza ve Ulusal Parklar 12. Bölge Müdürlüğünce inşa edilen toplumsal tesis ve konaklama yerleri, atletlere, tabiat tutkunlarına ve turistlere hizmet vermeye başladı.

Çalışmalar sayesinde kış sporu yapan profesyonellerin bölgeye çekilmesi amaçlanıyor.

“Denizi görerek kaydığınız çok az yerlerden biri”

Vali İhsan Selim Baydaş, AA muhabirine, Türkiye’de karın en uzun mühlet kaldığı yerlerden birinin Kaçkar Dağları olduğunu söyledi.

Rize’de dağların altyapısını planlayarak kış sporları özelinde kullanılmasını planladıklarını belirten Baydaş, “Muhteşem yerlerimiz, marka kıymetlerimiz var. Ovit, Cimil, Handüzü, Ayder ve üzerindeki yaylaların tamamı, Galer Düzü onlardan bir tanesi. Bilhassa Galer Düzü, kayaklı koşunun tescilli olduğu, sportmen yetiştirilen bir yer. Altyapıları geliştirmeye çalışıyoruz.” dedi.

Baydaş, kış sporlarında en kıymetli muhtaçlığın snow-track olduğunu vurgulayarak, şu değerlendirmede bulundu:

“Snow-track alımını gerçekleştirdik. Yakın vakitte heyetimi gerçekleştirilecek. Bunlar adım adım gerçekleşecek. Turizm dönemini, sıkışmış olduğu bahar yaz periyodundan 12 aya yaymanın yolunu bulacağız. Faaliyetleri vakitle gerçekleştirdiğimizde hem turizm dönemimizi 12 aya çıkarmış olacağız hem kış turizmiyle ilgili önemli ivme yakalamış olacağız hem de spor turizmiyle, yüklü kış turizm sporları olmak üzere yeni bir ivme yakalamış olacağız.”

Herkesi Rize’nin tabiat hoşluğunu görmeye davet eden Baydaş, “Rize her mevsim, yaz kış görülmesi gereken cennet bir yer. Bu dağlarda heyecan sporlarının çok önemli taliplisi, meraklısı var. Tahminen de dünyada en hoş yer, doğal ortam, el değmemiş kar, mükemmel, çok hoş bir görsel şölen… Denizi görerek kaydığınız çok ender yerlerden biri. Bunun da gelişmesi ve lokal ögelerin biraz daha bu işe dahil olması gerekiyor.” diye konuştu.

Baydaş, herkesin bu işi sahiplenmesi gerektiğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

“Kış kültürüne alışmamız gerekiyor. Yollarımız, tesislerimiz, ekipmanlarımızla alışmamız gerekiyor. Türkiye’de ve dünyada çok kısa uzaklıkta birebir anda kano ve rafting yapıp, çıkıp üstte kayak yapabileceğiniz çok ender yerler var. Turizme dayalı sporun her çeşidinin çok kısa, 40 dakikalık uzaklıkta gerçekleşebileceği bir yer. Heliski bunlardan bir tanesi, kar motorları ile seyahat, snowboard bunlardan kimileri. Biz buna kayaklı koşu, dağ kayağı, Alp disiplinini ekleme uğraşındayız.”

“Nitelikli turizmin oluşması için elimizden geleni yapmaya çaba edeceğiz”

Belediye Lideri Rahmi Metin ise kentte her devir adeta dört mevsimin yaşanabildiğini vurgulayarak, “Deniz ile dağ ortasında, bir tarafta yüzerken bir tarafta kayak yapabileceğimiz aylar yakalıyorsunuz. Bilhassa mayıs, haziranda bu coğrafya, çok nadide bir coğrafya. Yağmur, dağların olması, küçük bir coğrafyada dağlar ile deniz ortasına sıkışmış olmak, bakış açınıza nazaran bir dezavantajdan avantaja dönüşebiliyor.” tabirlerini kullandı.

Rize’de çok önemli etkinlikler yapıldığını lisana getiren Metin, şunları kaydetti:

“Yeni devirde kış turizmiyle ilgili daha hoş turizm potansiyeli yaşatacağız vatandaşlarımıza. Turizmi geliştirirken, tabiata saygılı geliştirmemiz lazım. Zira insanlarımız bizim açtığımız oteller, tesisler için buraya gelmiyor. Bu tabiatı gezmişken otellerimizde kalıyor. Her dem tabiatın organik yapısını, doğallığını bozmadan, tabiata saygılı bir biçimde turizmi geliştirmemiz lazım. Bu yolda ilerlemesi ve kitle turizminden fazla Rize’de nitelikli turizmin, katma pahası yüksek bir turizmin oluşması için elimizden geleni yapmaya uğraş edeceğiz.”

Bölge atletleri gelişmelerden memnun

Dağcı Adnan Er, Türkiye’de rakımın en süratli yükseldiği Rize’de dağların denize çok yakın, kar kalitesinin de yüksek olduğunu söyledi.

Kayak yaparken 180 derece görünümde deniz ve dağların izlenebileceği inanılmaz anlar yaşandığını söz eden Er, “Kış sporları için inanılmaz bir alan. Handüzü Yaylası, Milletlerarası Kayak Federasyonu tarafından sertifikalandırıldı. Hoş planlanırsa kış sporları için çok kıymetli bir merkez olacaktır.” dedi.

Handüzü Yaylası’nda snow-board yapan Babür Vatansever de Rize’deki birçok dağı gezerek keşfettiklerini anlatarak, “Özellikle tesislerin olmadığı yerlerde, birtakım araçlarla yükseklere çıkıp hiç el değmemiş yerlerde kayak yapıyoruz. Helikopter kullanılarak Kaçkar Dağları Ulusal Parkı içerisinde yapılıyor. Handüzü yeni yeni duyuluyor. Snowboard tutkunları için toz karın tadını çıkarmak gereksinim haline geldi. Bölgeye gelen kayakçılar, üst seviye kayakçı. Tek beklentileri kaliteli kar ve bunu burada bulabiliyorlar.” diye konuştu.

Milletlerarası dağ kayağı organizatörü Orhan Karal ise Rize’nin kendileri için çok büyük fırsatlar sunan dağlara sahip olduğunu lisana getirdi.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu