Spor

Hamza Yiğit Akman ve Efe Akman için flaş açıklama!

Galatasaray Divan Heyeti Üyesi Bünyat Balaban, Şubat Ayı Divan Şurası Toplantısı’nda altyapıdan yetişen 2 oyuncuyla ilgili dikkat çeken kelamlar kullandı.

Bünyat Balaban, Hamza Akman ve Efe Akman’ın mukavele imzalanmadığı takdirde Mayıs ayında hür kalabileceğini söyledi.

Bünyat Balaban’ın kelamları şu formda:

“Geçen sefer konuşmayı erteleyip bugüne bıraktığım hususa gelmek istiyorum. Geçen toplantıda altyapıdan yetişmiş 3 oyuncudan bahsetmek istiyorum. Bunlar; Ali Turap Bülbül, Hamza Akman ve Efe Akman. O toplantıdan bu yana geçen kısa müddette memnuniyetle öğrendik ki, Ali Turap’la 2027’ye kadar profesyonel mukavele imzalanmış. 2027’ye kadar resmen bizim oyuncumuz. Başka ikisi kelam konusu, Hamza Akman ve Efe Akman. Bu evlatlarımız, yıllardır altyapımızda eğitim alan, istikbal vaat eden iki kardeş. Bunların babaları kim, eski futbolcularımızdan, hatta bir orta grubumuzun kaptanlığını yapan, şu anda da kulübümüzde profesyonel olarak kıymetli ve aktif bir vazife üstlenen Ayhan Akman. Bu oyuncularla ilgili çeşitli haberleri okumakla yetinmedim. TFF’nin resmi kayıtlarını da incelemeye çalıştım.”

İKİ FUTBOLCUNUN MUKAVELE DURUMU

“Hamza Yiğit Akman’ın profesyonel mukavelesi var ve Mayıs ayında bitiyor. Mayıs ayına kadar biz bunu yenilemezsek hür oyuncu statüsüne geçiyor. Bize hiçbir şey sormadan, söylemeden istediği kulübe geçebilir. Efe Akman’ın hala bir profesyonel kontratı yok. Yaklaşık bir ay sonra falan 18 yaşına girecek. O vakit da kontratı olmazsa, cüzi bir yetiştirme bir bedeli karşılığında transfer yapabilecek. Abdurrahim Albayrak burada, o benden daha uygun bilir bu prosedürleri. Bu evlatlarımızı yıllarca eğitmenin ötesinde, iki yıla yakındır A Grup’ya takım egzersizlerine çıkarıyor, dünya çapında oyuncular ile tıpkı ortamda çalışmalarını, o antrenman temposunda çalışmalarını sağlıyoruz. Genç grupta oynayan bir oyuncunun A Kadro’yla antrenmana çıkmasının ne kadar heyecan verici olduğunu yaşamış olarak biliyorum. Bu oyuncuları o kadar beğeniyoruz ki resmi maçlarda takıma alıyoruz ve muhakkak müddetler veriyor. Efe Akman’ı, Bandırmaspor maçında yarım saat alana sürdük. Keşke daha fazla müddet alabilseler. Keşke daha fazla bunu yapabilseler lakin bizim oyuncularımız olacaklarını resmen ortaya koyduktan sonra.”

“TEKLİFLER YAPILDI MI?”

“Bu tespitlerden sonra liderimiz ve idaremize, sorularım var. Efe Akman’a profesyonel mukavele imzalamayı, Hamza Akman’a da mevcudu uzatmayı teklif ettik mi? Etmediysek neden etmedik? Ettik de onlar kabul etmedilerse nasıl devam etmeyi planlıyoruz? Daha evvel profesyonel mukavele imzalamayı kabul etmeyen bir oyuncumuz için bırakın A Kadro’yla idmanlara çıkmayı, kendi U19 Grubu’nda oynamayı bile yasakladık. Artık değişen bir şey mi var? Bu oyuncuların babası Ayhan Akman’ın kulübümüzde profesyonel ve faal vazife yapmasının, kulüp lehine bir avantaj teşkil etmesi gerekirken, bu beklenirken, en nazik tabir ile bunun bilakis bir algı oluşması hem kendilerine hem de kulübe ziyan vermeyecek mi? Bu yaşlarda oyuncuları oynatan ve başarılı olan kulüpler olduğunu biliyoruz. Bu yarışmacı ortamda bu oyuncuları kâfi görmüyorsak, bizim oyuncumuz olarak kalıp takip edebileceğimiz kulüplere daha da gelişmeleri için kiralamak yerine, hiçbir şey kazanmadan diğer kulüplere gitmelerini mi seyredeceğiz. Bütün bunları söyledikten sonra, talebimi de söyleyeyim. Ricam şudur, lütfen bu mevzuyu ivedilikle gündeme alınız. Üstteki sorularıma lütfen yanıt veriniz. En kıymetlisi, daha da gecikmeden bu kontratların imzalanmasını sağlayınız. Böylelikle her vakit yaptığınız üzere, Galatasaray’ın menfaatlerini her vakit birinci öncelik olarak gördüğünüzü şovunuz.”

“SACHA BOEY TRANSFERİNİ YAKIN RAKAM”

“Bu konuştuğumuz husus, yalnızca altyapımızın, akademimizin ve öbür oyuncuların motivasyonuyla ilgili değil. Muhtemelen burada milyon euro’lar konuşuyoruz. Son periyotta yapılan transferlerle ilgili konuşayım, son periyotta altyapıdan yetişmiş sattığımız ve satma potansiyeli oyunculardan bahsedeyim. Ozan Kabak, 11 milyon euro’ya satıldı. Yunus Akgün makul koşullarda 9 küsur getiri sağlayacak. Emin Bayram’a 7 milyon euro teklif yapıldığını duyduk. Lakin biz bunu kabul etmedik. Yurt dışını gelişmesi için gönderdik. Ya kendimiz kullanacağız ya da daha yüksek sayıya satacağız. Orada da başarılı gittiğini görüyoruz. Olmuş yahut olabilir bu sayıları topladığımızda, tebrik ettiğimiz Sacha Boey satışındaki sayıya yakın bir sayıdan bahsediyoruz. Lütfen bu mevzuyu dikkate alın ve gereğini yapın. Bu mevzuyu o kadar önemsiyorum ki, soru ve taleplerimin bir özetini bir dilekçe haline getirdim. Bahsin takip edilmesi ricasıyla Divan Heyeti Başkanlığı’na takdim edeceğim.”

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu