Teknoloji

Google, Gemini ile görsel oluşturmayı durdurdu! İşte nedeni

Google, Gemini insan görseli oluşturma servisini bir müddetliğine durdurma kararı aldı. Gemini yapay zeka kullanıma açıldıktan kısa bir müddet sonra büyük bir ilgi toplamaya başladı. Bilhassa Google’ın yapay zeka servisi insan görseli oluşturmada gerçekçi çizgileri ile öne çıkıyordu. Fakat Gemini yapay zekanın komutları yanlış algıladığı ve ırkçı olduğuna dair tenkitler toplumsal medyada ortaya çıktı.

Google Gemini görsel oluşturma servisi ırkçı olabilir mi?

Google, bugün yaptığı birinci açıklamada Gemini insan görseli oluşturma servisine için getirilen ırkçılık tenkitlerini kabul etti. Bundan bir müddet sonra ise Google, Gemini görsel servisinde insan oluşturma kategorisini bir müddetliğine durdurma kararı aldı.

Sosyal medyada dünden beri Google Gemini yapay zeka servisi büyük tenkitler alıyor. Buna nazaran Google’ın yapay zeka görsel oluşturma servisi bilhassa insan yüzleri konusunda ırkçılığa varan yanılgılar yapıyor. Fakat farklı olan bu ırkçılık siyahi insanlara karşı değil de beyazlara karşı yapılıyor.

Örnek olarak bir kullanıcı Gemini’ye 1820’lerde İskoçya’da doğan beşerler oluşturması istiyor. Lakin karşımıza çıkan sonuç hayli şaşırtan.

Gemini’ye verilen bir öbür komut ise Viking görselleri oluşturması. Fakat aşağıda da gördüğünüz üzere Gemini tüm imajları İskandinav değil Siyahi, Asyalı ve Kızılderili olarak oluşturdu.

Artan tenkitler sonrası ise Google, X üzerinden yayınladığı açıklamada Gemini ile insan görseli oluşturma servisini bir müddetliğine durdurma kararı aldı. Bu karar sonrası servisin yine açılacağı ise şimdi bilinmiyor.

Açıklamaya bakılırsa vakit verilmemiş olsa da Google Gemini’nin görsel oluşturma servisinde değerli bir güncelleme yapacağa benziyor. Google, daha evvel de servisin insan görsel oluşturma konusunda yanılgılar yaptığının farkında olduğunu açıkladı.

Google Gemini’de yaşanan bu sorunun sebebi ise şimdi bilinmiyor. Fakat toplumsal medyada Google Gemini’nin ziyadesiyle politik doğrucu olduğu tenkitleri var. Bu manada Google, ırkçılığa pürüz olmak isterken dozu fazla kaçırmış görünüyor.

Sizce Google, Gemini’nin insan görseli oluşturma servisini kapatmakla gerçek bir karar mı aldı? Üretilen görseller ve Gemini hakkında görüş ve yorumlarınızı bekliyoruz.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu