Teknoloji

Google Bard Artık Resmen Gemini İsmini Aldı

Google, Bard yapay zeka sohbet robotunun Gemini olarak tekrar markalanacağını resmen duyurdu. Gemini’nin Pro 1.0 varyantı artık Türkçe de dahil 40’tan fazla lisanda ve ülkemiz de dahil 230’dan fazla ülkede mevcut durumda.

Google Lider Yardımcısı ve Gemini ile Google Asistan tecrübelerinden sorumlu Genel Müdürü Sissie Hsiao, Bard’ın tekrar markalaşmasıyla ilgili şunları söyledi: “Geçen yıl Bard’ı piyasaya sürdüğümüzden bu yana, dünyanın her yerindeki beşerler onu yapay zeka ile büsbütün yeni bir biçimde işbirliği yapmak için kullandı; iş görüşmelerine hazırlanmak, kodlarda kusur ayıklamak, yeni iş fikirleri için beyin fırtınası yapmak yahut geçen hafta duyurduğumuz üzere büyüleyici manzaralar oluşturmak için.

Bard olarak misyonumuz her vakit yapay zeka modellerimize direkt erişmenizi sağlamak olmuştur ve Gemini, en yetenekli model ailemizi temsil etmektedir. Bunu yansıtmak için Bard artık yalnızca İkizler olarak bilinecek.”

Google, yeni ismin yanı sıra Android’de Gemini için bir taşınabilir uygulama yayınladı. Buna öteki rastgele bir uygulama üzere erişilebilirken Google Asistan’ı bununla değiştirmeniz mümkün. “Hey Google” demek, Gemini’ye süratli erişim ve ekranınızda olup bitenleri bağlamsallaştırma yeteneği ile yeni bir katman tecrübesi başlatacak. Google ayrıyeten Gemini uygulamasının zamanlayıcıları ayarlama, arama yapma, konut aygıtlarını denetim etme ve daha fazlası üzere Asistan’ın özelliklerinin birçoklarını desteklediğini söylüyor.

iOS tarafında ise iPhone sahipleri Gemini’ye olağan Google uygulamasını kullanarak erişebilecekler. Şirket, Android için Gemini uygulamasını ve iOS için Google uygulaması güncellemesini şu anda ABD’deki kullanıcılara sunuyor ve önümüzdeki haftalarda daha fazla ülke bu uygulamayı takip edecek.

Gemini Advanced Fiyatlı Bir Seçenek Olacak

Google, Gemini’nin fiyatlı sürümünü de piyasaya sürmeye hazır. Gemini Advanced olarak isimlendirilen bu model, Google’ın “en yetenekli, son teknoloji eseri yapay zeka modeli” Ultra 1.0 tarafından destekleniyor. Şirket, Gemini Advanced’in kod yazma, akıl yürütme, incelikli talimatları takip etme, yaratıcı vazifeleri tamamlama ve daha fazlası üzere son derece karmaşık vazifelerde çok daha yetenekli olduğunu söylüyor. Ayrıyeten, Gemini Advanced ile daha uzun ve ayrıntılı görüşmeler yapılabilecek.

Gemini Advanced şu anda ülkemizde de dahil olmak ğzere 150’den fazla ülkede İngilizce olarak mevcut. Hizmetin aylık maliyeti ise 719,99 TL. Bunun, Google Drive’da 2 TB üzere ek avantajlar sunan Google One aboneliğine bağlı olduğunu da belirtelim. Ayrıyeten, Google One AI Premium Planı’nı iki ay boyunca fiyatsız olarak deneme bahtına sahipsiniz.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu